Květiny pro Hoffmanna a setkání v Brtnici

…aneb přednáška, křest architektonického průvodce a ojedinělý workshop
Rodný dům Josefa Hoffmanna
náměstí Svobody 263, Brtnice u Jihlavy
29/9/2010, 14.00
 

Prvního července 2010 to byl právě rok, co byl palác Stoclet zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a 15. prosince 2010 to bude 140 let, kdy se narodil jeho autor. Tato dvě výročí si v Rodném domě Josefa Hoffmanna připomenou účastníci setkání na závěr projektu Architektura a interiérový design na počátku 20. století ve střední Evropě. Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič, podpořeného z programu EU Culture 2007. Setkání se ve středu 29. září 2010 zúčastní kromě ředitelů Moravské galerie v Brně a Rakouského muzea užitého / současného umění ve Vídni také ministři kultury obou zemí, další významní hosté z oblasti kultury, starosta města Brtnice a srdečně zvána je i široká veřejnost.
Během setkání proběhne přednáška paní Aude Stocletové o Paláci Stoclet v Bruselu, křest architektonického průvodce po stavbách Josefa Hoffmanna a ojedinělý workshop, v rámci kterého všichni přítomní vysadí společnými silami květinový záhon.

PALÁC STOCLET
Jedná se o mistrovské dílo architekta Josefa Hoffmanna a jedno z vrcholných děl vídeňské secese, které ovlivnilo vývoj umění směrem k art decu. Jeho výjimečnost spočívá kromě účasti nejvýznamnějších tvůrců své doby také v tom, že se dodnes dochoval v autentické podobě. Palác Stoclet najdeme v Bruselu na Avenue de Tervueren. Stavba kromě řady pokladů ukrývá také příběh o věrném klientovi. Adolphe Stoclet na počátku 20. století získal od svého otce pověření založit ve Vídni pobočku koncernu Société Générale. Ve Vídni se seznámil s Josefem Hoffmannem o požádal ho o návrh domu ve Vídni. Po náhlé smrti otce se Adolphe musel vrátit do Bruselu, na svůj slib ale nezapomněl a Hoffmanna požádal o návrh domu v Bruselu. Hoffmann byl tak nadšený, že na oplátku slíbil vytvoření architektonického návrhu zdarma s podmínkou, že realizace bude svěřená uměleckořemeslným dílnám Wiener Werkstätte a jeho přátelům. V interiéru proto najdeme díla od Gustava Klimta, Carla Otto Czeschky, Michaela Powolneho a dalších umělců.

PRŮVODCE PO STAVBÁCH JOSEFA HOFFMANNA
Křest nově vydané knihy, která popisuje dochované stavby vytvořené podle návrhu Josefa Hoffmanna. Provede nás nejen po Česku a Rakousku, ale zavítáme i do Belgie, Itálie, na Slovensko a dokonce i do Rumunska. Jednotlivé komentáře staveb vytvořené autorským týmem Rainald Franz, Martina Lehmannová, Kathrin Pokorny-Nagel doplňuje bohatá obrazová dokumentace, mapy a dokonce souřadnice GPS. Součástí knihy je také velmi netradiční traktát o Josefu Hoffmannovi, jehož autorem je přední rakousko-český teoretik architektury Jan Tabor.

WORKSHOP „KVĚTINY PRO HOFFMANNA“
Josef Hoffmann věnoval projektům svých domů vždy velkou pozornost, interiéry navrhoval od nábytku až po lžičky. Zaměřoval se i na zahrady, kterými dotvářel atmosféru budov. Ve svém rodném domě si navrhl zahradu osázenou kvetoucími trvalkami. U příležitosti 140. výročí Hoffmannova narození se pokusíme s podporou města Brtnice části zahrady navrátit původní podobu. Věříme, že workshopu se zúčastní i brtničtí obyvatelé, které jsme požádali, zda by přinesli do záhonu sazenici ze své zahrádky. Cílem výsadby je pestrý květinový záhon, ve kterém pokvetou květiny od jara do podzimu, a vhodně tak dotvoří okolí krásně opraveného Hoffmannova rodného dumu. Výslednou podobu záhonu v této chvíli však není vůbec možné odhadnout. Jedná se totiž vlastně o experiment. Jaký záhon asi vznikne spontánní výsadbou rostlin větším množstvím lidí, kteří se před tím nedomluví? Jaké rostliny na svých zahradách obyvatelé Brtnice vlastně nejčastěji mají? A vědí, jak se jmenují? Součástí workshopu bude i určení jednotlivých druhů zahradní architektkou a rozprava o záhonech, květinách a kráse zahrad.

CULTURE
Projekt „Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století. Josef Hoffamnn a Dušan Jurkovič“ má za cíl zpracovat a představit zmíněné téma na příkladech dvou předních architektů zabývajících se interiérem. Projekt získal grant z programu Evropské unie Culture. Jeho nositelem je MG, spolupracující s MAK – Rakouským muzeem užitého a současného umění, Slovenskou národní galerií a ICOM-ICDAD (Mezinárodní odborná komise pro užité umění a design).


PRŮVODCE
Peter Noever, Marek Pokorný, Rainald Franz, Martina Lehmannová, Kathrin Pokorny-Nagel, Jan Tabor, Josef Hoffmann. Architekturführer – Architektonický průvodce – Architecture Guide, MAK Wien, Moravská galerie v Brně, Hatje Cantz Verlag, Ostfildern, 2010
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*