KWK PROMES: Bezpečný dům

Dvoupatrový rodinný dům nedaleko Varšavy.
Projekt byl nominován na Cenu Mies van der Rohe 2008 a byl finalistou Ceny WAF 2009.   situace: uzavřený dům (vlevo) a otevřený dům (vpravo)


"Bezpečný dům"
Autor:
KWK promes
Architekt: Robert Konieczny
Spolupráce: Lukasz ZadrzyÅ?ski, Marcin Jojko
Interiéry: Magdalena Radalowicz-ZadrzyÅ?ska
Stavební část: Gregorz Komraus, Aleksandra Palach
Celková plocha: 2500 m2
Celková odlažní plocha: 567 m2
Stavební objem: 1719 m3
Projekt: 2004-2005
Realizace: 2005-2010
Foto: Aleksander Rutkowski, KWK Promesvýchodní pohledpohled z ulice


jižní pohled


západní pohled

Největším zájmem klientů bylo dosažení pocitu bezpečnosti v domě, což určilo vnější vzhled stavby a její zpracování. Dům má tvar kostky a některé jeho vnější stěny jsou pohyblivé. Když se dům otevírá do zahrady, pohybují se východní a západní stěna k vnější ohradě a vytvářejí dvorek. Po projití branou se musí počkat v bezpečné zóně, než jste vpuštěni do domu. Současně je zapezpečeno, že děti, hrající si v zahradě, nemohou nekontrolovaně vyběhnout na ulici.

Inovativnost této myšlenky leží v souhře pohyblivých stěn se situací pozemku. Když je dům zavřen (např. v noci), bezpečná zóna je ohraničena vnější linií domu. Ve dne, když jsou stěny otevřeny, rozšiřuje zahradu domu.

Posuvné stěny nezávisí na tvaru domu. Tento patent může být proto aplikován na moderní i tradiční domy, přízemní i patrové, se střechou různého typu. Univerzální řešení, s kterým přicházíme, přináší nový typ domu, kde nejdůležitější není tvar, ale princip fungování. Název "bezpečný dům" tak získává nový význam.vstupní podlaží (uzavřený dům – vlevo, otevřený dům – vpravo)1. NPřezy
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*