Laserové centrum ELI postaví za 1,5 mld. Metrostav, OHL ŽS a VCES

(ČTK) – Špičkové vědecké centrum superlaser ELI postaví za 1,5 miliardy korun sdružení firem Metrostav, OHL ŽS a VCES. Celkové náklady včetně vybavení pak dosáhnou téměř sedmi miliard korun. ČTK to řekl ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký.  Firmy se spojily právě pro tuto zakázku a uspěly v dvoukolovém konkurzu. Jde pravděpodobně o největší stavební zakázku v oblasti výzkumu a vývoje v Česku za poslední roky. O vítězi rozhodla nejnižší nabídnutá cena.

Centrum ELI Beamlines s dosud nejvýkonnějším laserem na světě se v Dolních Břežanech u Prahy začalo stavět počátkem loňského října. Stavba by měla být hotova do roku 2015. V současnosti je už vyhloubena stavební jáma. Podle Řídkého by se tento čtvrtek mělo staveniště předat konsorciu vítězných firem.

Náklady na stavbu laserového centra hradí z 85 procent Evropská unie, na zbytek přispěje český stát. „Prakticky čtyři miliardy jdou na nákup technologií a laserů," řekl Řídký. Pracoviště má do budoucna přilákat experty z celého světa a zastavit odliv českých odborníků do zahraničí.

Do výběrového řízení se přihlásilo nejprve sedm stavebních společností, podmínky splnilo šest z nich. Podle Řídkého přišly na konec čtyři nabídky. „Koncová cena se započtením daně z případné hodnoty je 1,8 miliardy, z toho 300 miliónů dostane stát na DPH," uvedl Řídký, podle něhož je téměř dvoumiliardová investice pro stát výhodná.

Aby se podle Řídkého neztrácel při přípravě stavby čas, rozhodlo se vedení ELI odstranit staré budovy, které se nacházely na pozemku, provedl se archeologický průzkum a vykopala stavební jáma. Soutěž se vyhlašovala i na architektonické provedení, vyhrálo ji mezinárodní studio Bogle Architects.

Budování superlaseru bylo ještě před několika měsíci ve skluzu. Úředníci ministerstva školství proto jednali s Evropskou komisí o povolení změny ve financování, výsledek zatím není znám.

Špičkové pracoviště zaměstná tři stovky lidí, dalších 50 míst vznikne v sousedním laserovém centru HiLASE, které se bude vytvářet souběžně. Také tento projekt Fyzikálního ústavu AV podpořila EU, celkové náklady mají činit zhruba 800 miliónů korun.

Hlavními přínosy superlaseru ELI bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky, laser bude také nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem. Jeho výkon by měl být až stokrát větší, než jaký mají nynější největší podobná zařízení. Roční provoz superlaseru ELI má stát až 500 miliónů korun.


Evropský projekt ELI: stavba začíná
Laserový unikát na cestě do ČR

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. učinil další důležité kroky nutné k tomu, aby v Dolních Břežanech u Prahy vzniklo světově ojedinělé multifunkční laserové centrum ELI Beamlines. Toto výzkumné pracoviště bude největším vědeckým projektem v dějinách České republiky.

Na tiskové konferenci 24. května 2013 byl novinářům představen vítěz soutěže o zhotovitele hlavní fáze stavby laserového centra, sdružení společností Metrostav, VCES a OHL ŽS. Zástupci médií se také seznámili s novým klíčovým partnerem projektu ELI Beamlines – špičkovým americkým výzkumným centrem Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). Američtí vědci a technologové budou ve spolupráci s českými kolegy z vědeckého týmu ELI Beamlines vyvíjet unikátní laserový systém v hodnotě 1,1 mld. korun, který se má stát jednou z hlavních částí centra v Dolních Břežanech. Mezinárodní charakter projektu ELI podtrhuje i založení evropského konsorcia ELI-DC, jehož cílem je podpora a rozvoj ELI jako celoevropské výzkumné infrastruktury.
Tiskové konferenci byli přítomni mj. předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, velvyslanec USA v České republice Norman Eisen, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Jan Řídký, výkonný ředitel ELI Beamlines Vlastimil Růžička, zástupce LLNL Constantin Haefner a další významní hosté.

Největší VaV stavební zakázka v posledních letech
Výstavba laserového centra ELI Beamlines je největší stavební zakázkou v oblasti výzkumu a vývoje za poslední léta (vysoutěžená cena činí 1,4 mld. korun, s opcí a DPH je to 1,8 mld. korun). Fyzikální ústav AV ČR, který projekt realizuje, proto podle svého ředitele Jana Řídkého věnoval mimořádnou pozornost transparentnosti výběrového řízení, a to po právní i odborné stránce. „Sdružení MVO nabídlo nejnižší cenu ze čtyř nabídek. Členové sdružení mají rozsáhlé zkušenosti s výstavbou technicky náročných budov. Ve smlouvě jsou stanovena velmi přesná pravidla pro případné změny, které by mohly mít dopad na cenu stavby. Může je iniciovat pouze Fyzikální ústav, nikoliv zhotovitel stavby,“ ujistil Řídký.

Požadavky na zhotovitele stavby budou zcela mimořádné: vibrační stabilita, odolnost proti ionizujícímu záření, vysoký stupeň variability umožňující umístění a další rozvoj experimentálního vybavení, které v celosvětovém měřítku nemá obdoby.
„Vzhledem ke zkušenostem s podobně náročnými stavbami, vlastním unikátním technologiím, garanci kvality a doby dokončení zvítězila nabídka, kterou jsme podali společně s účastníky ve sdružení MVO – firmami VCES a OHL ŽS," řekl Pavel Pilát, generální ředitel firmy Metrostav.  Jak dále uvedl, práce na laserovém centru ELI Beamlines je pro největší českou stavební společnost Metrostav i její partnery ctí. Zároveň jde o logické pokračování vzájemně prospěšné spolupráce s Akademií věd ČR.
Na pozemcích, kde má v příštích několika letech vyrůst špičkové výzkumné pracoviště, dosud probíhaly demoliční a terénní práce (včetně vykopání jámy hluboké téměř 10 metrů o rozměrech fotbalového hřiště). Samotná stavba začne v nejbližších dnech, skončí na jaře 2015 a v dalších dvou letech pak bude probíhat instalace a vyladění výzkumných technologií.

Ne jen český, ale i evropský projekt
ELI je od začátku koncipováno a financováno jako výzkumná infrastruktura s celoevropským rozměrem. Přípravné fáze projektu se zúčastnily čtyři desítky institucí ze 13 členských států EU. Kromě zmíněného centra v České republice mají vyrůst ještě další dvě – v Maďarsku a Rumunsku. Právě tyto tři země nyní společně s Itálií založily ELI Delivery Consortium, jehož cílem je podpora a rozvoj ELI jako celoevropské výzkumné infrastruktury. To se týká nejen řízení všech tří infrastruktur, ale i jejich financování v provozní fázi.

Význam konsorcia ELI DC na tiskové konferenci podtrhl i Wolfgang Sandner, který nově stojí v jeho čele. Prof. Sandner je bez nadsázky jedním z nejvýznamnější laserových fyziků současnosti, který v minulosti řídil prestižní Max-Born-Institut, projekt LASERLAB Europe, nebo předsedal Německé fyzikální společnosti.

Založení konsorcia je významný signál, že laserové centrum v Dolních Břežanech naši partneři skutečně vnímají jako evropský závazek a že projekt ELI patří jako celek mezi výzkumné priority celé EU,“ zdůraznil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. „Ukazuje se, že Česká republika zvládá přes všechny objektivní potíže realizovat jeden z nejvýznamnějších unijních projektů v oblasti výzkumu a vývoje.“

Výzkumná spolupráce s USA
Unikátnost laserového centra ELI Beamlines spočívá podle výkonného ředitele Vlastimila Růžičky především v jeho univerzálním použití. „Mělo by jít o skutečně multifunkční centrum, v němž mohou provádět potřebné experimenty nejen fyzici, ale i chemici, biologové a další, včetně průmyslových firem. Kombinace laserových technologií, kterou budeme disponovat, bude skutečně unikátní.“

Laserový systém L3 v ceně 1,1 mld. korun má tvořit jednu ze základních částí laserového centra v Dolních Břežanech. Vědecký tým ELI Beamlines na jeho vývoji začal spolupracovat s jedním z nejznámějších a největších laserových pracovišť na světě, kalifornskou Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), kterou na tiskové konferenci zastupoval Constantin Haefner. LLNL se tak společně s britskou Rutherford Appleton Laboratory, italským Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, německým Deutsches Elektronen Synchrotron nebo francouzskou Laboratoire d'Optique Appliquée zařadil mezi klíčové partnery projektu ELI. Význam spolupráce mezi ELI a LLNL potvrdila přímo na tiskové konferenci i prezentace velvyslance USA v České republice Normana Eisena. 
tisková zpráva


Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách projektu můžete sledovat výstavbu budovy ELI Beamlines v reálném čase –
zde.
www.eli-beams.eu/cs/

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*