Lastovičky přinesly premiéru velkoformátových tvárnic na rodinných domech

Nová čtvrť Lastovičky v Nové Dědince nedaleko Bratislavy, kterou pro developera Vestal Living, s.r.o. vyprojektoval progresivní bratislavský ateliér architektury a designu APEX-A s.r.o., není výjimečná pouze jedinečným urbanistickým konceptem, který je promyšlený do posledního detailu. Poprvé zde byly použity při výstavbě rodinných domů velkoformátové tvárnice Ytong Jumbo, Silka Tempo a příčkové panely Ytong. 

Peter Gerek, majitel Vestal Living, měl pro čtvrť Lastovičky v Nové Dědince odvážné plány. Chtěl vybudovat nové bydlení pro moderně smýšlejících lidí, kteří touží po kvalitním způsobu života. S požadavkem vdechnutí života do nové čtvrti se obrátil na ateliér APEX-A a ten mu nabídl koncept jednotné architektury. 

Dnes je celý projekt téměř hotov, a i díky přístupu autorů projektu přináší jedinečný koncept bydlení s jednotnou a promyšlenou architekturou, občanskou vybaveností, volnočasovými aktivitami a napojením na přírodu. Nová čtvrť nabízí ulice s moderními či klasickými bungalovy, řadovou zástavbou, bytovými domy, nechybí ani občanská vybavenost s náměstím. Součástí nové čtvrti jsou také potraviny Kraj, oddychový areál Park Vesnička, zahradnictví, ale i okolí s cyklostezkami, řekami Černá Voda, Malý Dunaj a nádhernou přírodou. Významnou roli při výstavbě čtvrti sehrály velkoformátové tvárnice a příčkové panely od firmy Xella 
Ing. Jurij Čerňák, spolumajitel ateliéru APEX-A k výběru stavebního systému uvedl: „O výhodách velkoformátových tvárnic a panelů firmy Xella jsme věděli z jiných developerských projektů. A přišlo nám vhod použít je i při tomto projektu, ve kterém převažují rodinné domy. I u nich umí velkoformáty od Xelly nabídnout mnoho výhod – na stavbu je potřeba méně lidí a domy rostou poměrně rychle. Spokojeni byli všichni, developer i realizační firma, která s podobným systémem pracovala poprvé. Od firmy Xella jsme dostali všestrannou podporu – od plánů kladení přes statické řešení až po zaškolení personálu stavební firmy. A společně jsme to přetavili do úspěšné realizace.“ Xella tak na výstavbě nové čtvrti fungovala nejen jako prostý dodavatel stavebního řešení, ale stal se z ní partner při přípravě a realizaci samotného projektu. 

Velkoformátové prvky Ytong Jumbo, Silka Tempo a Ytong příčkové panely vyrobené na míru představili v Lastovičkách všechny výhody inovačního stavění. To přináší technologii rychlé výstavby a zaručuje optimální řešení všude tam, kde na čase a hospodárnosti záleží. Proti klasickému zdění šetří čas a síly pracovníků – s manipulací velkoformátových prvků pomáhali na stavbě mini jeřáby a montážní nářadí. Méně bylo potřeba i lidí – dva zedníci s jeřábem udělali s tvárnicemi Ytong Jumbo stejnou práci, jako parta čtyř zedníků.

Velkoformáty Ytong a Silka šetří při výstavbě náklady, lidi i čas
Na základě dlouholetých zkušenostech začala společnost Xella vyrábět a dodávat nové vlastní produkty, určené pro snížení pracnosti a zároveň zvýšení efektivity výstavby. V roce 2019 se již realizovaly první stavby, kde jsou nové výrobky a pracovní postupy aplikovány. Jedná se o kombinaci produktů velkých tvárnic Ytong Jumbo a Silka Tempo. Ty jsou zděny stejně jako běžné tvárnice Ytong a Silka, ale usnadnění spočívá v použití minijeřábu. Takto je možné postavit v jednom pracovním kroku plochu stěny i 0,45m2, přičemž veškerou váhu tvárnice přenáší minijeřáb. Při stavbě bytového domu jde i tisíce stavebních kroků, které se nemusejí provést. 

Další z novinek jsou Ytong příčkové panely, které s sebou nesou také jiný způsob montáže. Panelová prefabrikace zažívá obnovu a díky nedostatku pracovníků je také při dokončovacích pracích v interiéru potřeba najít zrychlení a usnadnění. Ytong příčkový panel se staví pomocí manipulačního vozíku (elektrického nebo mechanického) a tím usnadňuje pohyb i s tak velkým panelem, jako je výška místnosti. Výroba je zakázková, dostanete tedy až na místo panel dle předem připravených plánů na míru. Tím se sníží logistická zátěž i objem stavebního odpadu. Například jeden celý byt o dispozici 2+kk udělá pracovní četa za jeden den.

podle podkladů společnosti Xella

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*