Léčebné lázně Bohdaneč znovu otevřely pavilon Gočár

(ČTK) – Léčebné lázně Bohdaneč začátkem března po víc než roce znovu otevřely pavilon Gočár. Předchozí vedení jej kvůli špatnému technickému stavu a úbytku klientů uzavřelo vloni v lednu, nový management rozhodl v polovině roku o jeho opravách, které začaly v říjnu. Autorem stavby v kubistickém slohu je známý architekt Josef Gočár, do pavilonu se už nastěhovali první lázeňští hosté, řekl novinářům výkonný ředitel společnosti Léčebných lázní Bohdaneč Jiří Vitík.

Původní  lázeňský pavilon Lázeňský pavilon po dostavbě v r. 1926
Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno. Stavba je dlouhá 62 m a široká 18 m. Přízemí s předsunutou krytou kolonádou je určeno k umístění všech zařízení potřebných k léčení rašelinou-kabiny s vanami pro slatinné koupele, odpočívadla, čekárny, místnosti pro masáže. Kolonáda s arkýřovými výstupky ústí do vestibulu a dnes navazuje na další lázeňské budovy. V poschodí bylo 28 pokojů pro ubytování pacientů. K zásadní změně došlo v roce 126, kdy bylo pavilonu přistaveno druhé patro a získáno dalších 28 pokojů, zároveň však došlo k narušení původní kubistické architektury.
(zdroj: Lázně Bohdaneč /architekt Josef Gočár)

Pavilon Gočár (zdroj foto: Lázně Bohdaneč / Pavilon Gočár)
"Je to z hlediska architektury náš nejcennější pavilon a v budoucnu bychom byli rádi, aby se dočkal kompletní rekonstrukce v duchu kubistické architektury,"
uvedl Vitík.

Lázně zatím opravily střechu pavilonu, klempířské prvky a okna, v prvním patře vyměnily vodovodní rozvody, odpady, sanitární vybavení a elektroinstalaci. Prostory jsou nově vymalované, dostaly podlahové krytiny, byla zřízena WiFi síť, v pokojích jsou televize. Náklady dosáhly asi čtyř milionů korun. Na obnovu ještě čekají například původní kubistické výmalby v přízemí.

Lázeňský pavilon byl slavnostně otevřen 1. května 1913. Autor navrhl nejen vnější podobu, ale i kompletní interiér stavby včetně nábytku, lustrů a výmalby. V roce 1926 prošel pavilon první rekonstrukcí, kdy bylo pro zvýšení lůžkové kapacity přistavěno druhé patro, které však už nenavázalo zcela na původní kubistický ráz. Pavilon poznamenala i přestavba z poloviny 60. let, kdy bylo necitlive přestavěno přízemí objektu včetně vstupní haly.
Pavilon Gočár (zdroj foto: Lázně Bohdaneč / Pavilon Gočár)
Slavnostní symbolické otevření lázeňské sezony je letos plánováno na 3. května. Léčebné Lázně Bohdaneč se specializují na léčbu pohybového aparátu a nervových onemocnění. Při léčení využívají unikátní slatinná ložiska s rašelinou, jejíž stáří se odhaduje na 4000 let. Jako jediné lázně v Česku využívají slatinu prostřednictvím zábalových van. Dalším léčivým zdrojem je minerální voda, alkalická kyselka využívaná při vodoléčbě, cvičení v bazénu a dalších lázeňských procedurách.

Doplněno Stavbaweb:
Lázeňský pavilon Gočár
Pavilon Gočár je největší stavbou, kterou pro Bohdaneč vyprojektoval proslulý architekt Josef Gočár. Tento významný počin moderní kubistické architektury realizoval v letech 1910 až 1913 stavitel Josef Novotný z Prahy. Pavilon byl slavnostně otevřen 1. května 1913. V roce 1926 bylo přistavěno druhé patro, čímž došlo k narušení původních kubistických prvků. Tato stavba slouží díky své účelnosti a praktičnosti do dnešních dnů. V přízemí s předsunutou krytou kolonádou jsou umístěna zařízení určená k léčbě rašelinou. V prvním a druhém patře se nacházejí pokoje lázeňských hostů. Pro zpříjemnění okolí pavilonu byl u artéského pramene v roce 1929 vybudován bazén, kterému vévodí socha Venuše od Josefa Jiřikovského.
Popis dalších staveb architekta Josefa Gočára a v Lázních Bohdaneč z počátku 20. století naleznete ZDE.
zdroj: Město Lázně Bohdaneč

zdroj foto: Lázně Bohdaneč / Pavilon Gočár

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*