Projekt nové fakulty zahrnula Plzeň do takzvaného integrovaného plánu rozvoje Univerzitní město 2015
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni připravuje projekt nového univerzitního kampusu na svém pozemku proti Fakultní nemocnici na Lochotíně. Biomedicínské výzkumné centrum spoléhá na evropské peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Fakulta chce posílit výzkumné a vývojové kapacity a rozšířit výchovu doktorandů, řekl ČTK její děkan Jaroslav Koutenský.
„Od roku 1945 jsme ve starých budovách a nemáme žádnou možnost rozvoje. V objektech nelze zavádět nové technologie, přístroje se tam nevejdou,“ dodal. Fakulta, která se snaží stále více lákat zahraniční odborníky, jim zatím nemůže zajistit odpovídající prostory a laboratoře. Výzkumníci pracují podle děkana „v nouzových podmínkách“. Výstavba nového kampusu, kterou fakulta připravuje, počítá se čtyřmi stavbami, předpokládané náklady přesahují 1,2 miliardy korun.
Druhá vysoká škola v Plzni, jež sídlí v takzvaném Pavlovově ústavu na Lochotíně nad zoologickou zahradou vedle čtvrti Vinice, nemá v současné době přísun pedagogů z Plzně. Podle děkana chybí partnerské Západočeské univerzitě přírodovědecká fakulta a škola pro výchovu mediků tak musí lákat vyučující z Prahy. „Velmi nás limituje, že jim zatím nemůžeme nabízet byty,“ dodal Koutenský. Připravovaný projekt s bydlením pro doktorandy a asistenty počítá.
„Lékařská fakulta má přesto velmi solidní výzkumnou kapacitu,“ řekl děkan. Velmi ocenil, že podle nové legislativy se budou vysoké školy financovat podle vědeckého výkonu. Škola spolupracuje s několika univerzitami, významný projekt v biomedicíně má s partnerskou univerzitou v Řezně.
„Molekulární biologie a genetika, na níž se chce lékařská fakulta nejvíce zaměřit, je ve světě hlavním medicínským oborem,“ řekl plzeňský zastupitel a dětský lékař Jiří Liška. Plzeňská radnice fakultě s přípravou projektu pomáhá. „Město neponese hlavní díl investic, pouze jim pomůžeme získat evropskou dotaci,“ řekl Petr Pelcl z městského útvaru koordinace evropských projektů. Koutenský ocenil, že projekt nové fakulty zahrnula Plzeň do takzvaného integrovaného plánu rozvoje Univerzitní město 2015.
Lékařská fakulta v Plzni má 1800 studentů, což je zhruba desetina proti partnerské Západočeské univerzitě. Šestinu z nich tvoří vysokoškoláci ze zahraničí, kteří se učí medicínu hlavně v angličtině. Fakulta se skládá z 20 ústavů, 19 klinik a čtyř odborných oddělení. Akreditovány má dva magisterské studijní programy Všeobecné lékařství a Zubní lékařství, dále bakalářský studijní program Ošetřovatelství.
Zdroj: Zpráva ČTK 7.6.2008
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…