Projekt nové fakulty zahrnula Plzeň do takzvaného integrovaného plánu rozvoje Univerzitní město 2015
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni připravuje projekt nového univerzitního kampusu na svém pozemku proti Fakultní nemocnici na Lochotíně. Biomedicínské výzkumné centrum spoléhá na evropské peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Fakulta chce posílit výzkumné a vývojové kapacity a rozšířit výchovu doktorandů, řekl ČTK její děkan Jaroslav Koutenský.
„Od roku 1945 jsme ve starých budovách a nemáme žádnou možnost rozvoje. V objektech nelze zavádět nové technologie, přístroje se tam nevejdou,“ dodal. Fakulta, která se snaží stále více lákat zahraniční odborníky, jim zatím nemůže zajistit odpovídající prostory a laboratoře. Výzkumníci pracují podle děkana „v nouzových podmínkách“. Výstavba nového kampusu, kterou fakulta připravuje, počítá se čtyřmi stavbami, předpokládané náklady přesahují 1,2 miliardy korun.
Druhá vysoká škola v Plzni, jež sídlí v takzvaném Pavlovově ústavu na Lochotíně nad zoologickou zahradou vedle čtvrti Vinice, nemá v současné době přísun pedagogů z Plzně. Podle děkana chybí partnerské Západočeské univerzitě přírodovědecká fakulta a škola pro výchovu mediků tak musí lákat vyučující z Prahy. „Velmi nás limituje, že jim zatím nemůžeme nabízet byty,“ dodal Koutenský. Připravovaný projekt s bydlením pro doktorandy a asistenty počítá.
„Lékařská fakulta má přesto velmi solidní výzkumnou kapacitu,“ řekl děkan. Velmi ocenil, že podle nové legislativy se budou vysoké školy financovat podle vědeckého výkonu. Škola spolupracuje s několika univerzitami, významný projekt v biomedicíně má s partnerskou univerzitou v Řezně.
„Molekulární biologie a genetika, na níž se chce lékařská fakulta nejvíce zaměřit, je ve světě hlavním medicínským oborem,“ řekl plzeňský zastupitel a dětský lékař Jiří Liška. Plzeňská radnice fakultě s přípravou projektu pomáhá. „Město neponese hlavní díl investic, pouze jim pomůžeme získat evropskou dotaci,“ řekl Petr Pelcl z městského útvaru koordinace evropských projektů. Koutenský ocenil, že projekt nové fakulty zahrnula Plzeň do takzvaného integrovaného plánu rozvoje Univerzitní město 2015.
Lékařská fakulta v Plzni má 1800 studentů, což je zhruba desetina proti partnerské Západočeské univerzitě. Šestinu z nich tvoří vysokoškoláci ze zahraničí, kteří se učí medicínu hlavně v angličtině. Fakulta se skládá z 20 ústavů, 19 klinik a čtyř odborných oddělení. Akreditovány má dva magisterské studijní programy Všeobecné lékařství a Zubní lékařství, dále bakalářský studijní program Ošetřovatelství.
Zdroj: Zpráva ČTK 7.6.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…