Lesní koupaliště v Liberci

Na jaře roku 2020 jsme se začali starat o koupaliště, které dostal do správy na následujících několik let náš spolek. Naším prvotním cílem bylo obnovit původní plovárnu, proto jsme se rozhodli pokusit získat peníze formou participativního rozpočtu. V zápolení s mnoha zajímavými projekty se nám podařilo uspět. To znamená, že můžeme začít plnit naše smělé plány. Prvním krokem byla studie areálu, kterou jsme zpracovali na vlastní náklady. Měla udávat směr, jak Lesní koupaliště v následujících letech dál rozvíjet. Peníze z participativního rozpočtu nebudou zdaleka stačit, ale o to nejde. V první fázi projektu se snažíme nastartovat celý proces tak, aby na koupališti vzniklo funkční zázemí pro všechny jeho návštěvníky. V následujících měsících jsme spustili projekční práce směřující k získání stavebního povolení tak, abychom mohli začít stavět už na jaře tohoto roku. Další financování projektu bude záležet na vývoji situace. Jisté je, že se chceme ucházet o další ročníky participativních rozpočtů, granty, ale také oslovit případné dárce tak, aby se areál dočkal svojí finální podoby co nejdříve.

Součástí návrhu není jen rekonstruovaná budova plovárny s novým sociálním zázemím, saunou a stánkem s občerstvením, ale také pískové hřiště na fotbal a volejbal, dřevěná mola na ležení, pobytové schody či nové prvky zeleně.
 
Budova nové plovárny má jednoduchou myšlenku. Snaha o co nejnižší náklady nás dovedla k návrhu ocelové haly, pod kterou se schová celý stavební program. Výhodou takového řešení je jednoduchá etapizace celého projektu. Lesní koupaliště se tak nestane na několik následujících let staveništěm. Jednotlivé stavební objemy se dají realizovat postupně. První přijdou na řadu inženýrské sítě a toalety, které jsou pro provoz koupaliště zásadním vylepšením. Následovat bude veřejná sauna, prodejní stánek, nové převlékárny či sprchy. Ocelovou konstrukci doplní dřevěné plochy fasád a plechová střecha. Drobné objekty jako pobytová mola mohou na koupališti vznikat formou brigád, což se nám v minulém roce velmi osvědčilo. Není nad to vzít do ruky vrtačku a postavit něco vlastníma rukama.

Původním záměrem bylo použít pro halu starou ocelovou konstrukci. Nepodařilo se ale sehnat halu, která by obstála v drsných libereckých podmínkách, a tak se autoři projektu rozhodli použít halu novou. V současné době vymýšlí elegantní příhradovou konstrukci, která se díky podpoře města i soukromých donátorů začne brzy stavět. Sice jsme ještě nedokázali získat celou sumu, která bude potřebná k realizaci kompletního návrhu, ale zdá se, že dveře pro zahájení stavby první etapy jsou otevřené. Jakmile se nám podaří získat stavební povolení, jdeme na to.

Autorská zpráva
Architekti z ateliéru Mjolk architekti zřídili transparentní účet 2101808884/2010, na který mohou přispěvatelé a fanoušci posílat finanční pomoc.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*