Lesovna

Jak místo uprostřed lesů, tak samotný dům, který byl postaven jako lesovna, po léta uchvacovaly majitele i návštěvy svým zvláště tklivým duchem a osobitým půvabem. Při rekonstrukci bylo pro ně nejdůležitější zachovat právě toto zádumčivé kouzlo. 

Na lesním palouku s rybníkem v dodnes nepříliš zalidněné krajině Českého lesa za měsíčných nocí možná tančí víly a lišky si tu „ dávají dobrou noc“ zcela určitě, možná spolu s vlky. Půvabnou lesovnu, postavenou v roce 1921, současní majitelé léta znali a když se naskytla příležitost ke koupi, neváhali. A měli šťastnou ruku – dům byl postaven „fortelně“, takže zub času jej nepoznamenal zásadními poruchami. Dokonce i dřevěné stropy a krov byly v zachovalém stavu. Byl nepřetržitě užívaný, vytápěný a větraný, takže nedošlo k degradaci konstrukcí a jak velikost, tak technický stav dávaly naději na přestavbu na moderní bydlení. 
 
„Začali jsme pečlivou přípravou, investoři si přáli zachovat autentický charakter, dlouho váhali, zda vůbec a jak dům rekonstruovat. Po důkladných rozborech a úvahách jsme se nakonec shodli na rozhodnutí nenarušit vnější vzhled a zachovat maximum původních prvků jak v exteriéru, tak i v interiéru. Přízemí rekonstruovat ve stylu staré chalupy a v půdním prostoru vybudovat moderní pokoje,“ vypráví architekt Bradáč

Změny od sklepa po půdu

Stejně jako naprostá většina rekonstrukcí, i tato se neobešla bez souboje s vlhkostí, a to v duchu osvědčeného pravidla našich předků, že nejlepší izolace je větrání. „Použili jsme tradiční způsob odvětrávání starých budov: ve sklepích jsme vytvořili dvojité podlahy s meziprostorem, odvětrávaným do komínových průduchů,“ pokračuje architekt. Také betonové zpevněné plochy kolem domu ohrožovaly patu obvodového zdiva zvýšenou vlhkostí, bylo třeba je odstranit, provést izolační separaci od terénu pomocí nopové fólie, drenážní vrstvu a odvětrání. Beton jsme nahradili násypem z kačírku.

V přízemí domu byla vybudována společenská a relaxační zóna. Dispozici protíná chodba ve tvaru písmene L, vedoucí od hlavního vstupu na zadní dvůr. Spojením tří menších místností vznikla společná obývací část vybavená kuchyňskou linkou, jídelním stolem a sezením. Nové velkoformátové okno, probourané z kuchyně na terasu, představuje při pohledu zvenčí jedinou známku toho, že uvnitř došlo k přestavbě. Rodinným útočištěm se stala nová kachlová kamna, postavená v historickém stylu. Původní kuchyň se proměnila ve velkou relaxační koupelnu s hezkým výhledem na les. Nachází se tu také dvě obytné místnosti, v každé jsou původní restaurovaná kamna na dřevo. 

Půda s vysokým krovem poskytla prostor pro hlavní ložnici, dva pokoje a koupelnu, v budoucnu tu lze vytvořit samostatný byt. Podkroví bylo opatřeno novou podlahou nad úrovní vazných trámů, zatepleno a pokryto novou krytinou z bobrovek. Zateplit kamennou fasádu však nebylo technicky možné, navíc by tím dům „ztratil tvář“. Obvodové zdivo z plných cihel a kamene o celkové tloušťce 65 cm dnešním přísným požadavkům na tepelnou izolaci stavby nevyhovuje, ale víkendové bydlení umožňuje určitou odchylku od pravidel. Požadavky na úspory energie zde pomáhají naplnit moderní technologie.

Nezávislý solitér 
Jediným spojením domu s civilizací byl a dosud zůstává přívod elektřiny. Zdrojem vody je vlastní studna (původní kopaná studna slouží na zalévání, voda pro domácnost se získává z hlubinného vrtu). Odpadní vody jsou odváděny do rovněž původního a upraveného bioseptiku. Dešťová voda je sváděna ze střechy do podzemní jímky. 

Zdrojem energie pro ústřední vytápění je tepelné čerpadlo země/voda o tep. výkonu 17 kW, doplněné přídavným elektrokotlem. Trvalé odvětrání zajišťuje řízené větrání s rekuperací, rozvody vzduchotechniky procházejí dutinou pod podlahou podkrovíInvestice do moderního bydlení nebyly malé, ale stavebníci se snažili zachránit cenné hodnoty a plánovali daleko do budoucna. „Když mají domy silného ducha, stojí za to pustit se do jejich záchrany, a to i za cenu vyšších nákladů,“ uzavírá Daniel Bradáč.

Technické údaje:
Zastavěná plocha: 182 m2
Užitná plocha: 282 m2
Konstrukce: původní zdivo kombinované – vnější z kamene, vnitřní zděné z plných cihel (tl. obvodových stěn 65 cm), dřevěné trámové stropy, dřevěný krov. Půdní vestavba – nová zvýšená podlaha v podkroví položená na vazných trámech, zateplení krovu minerální vlnou, podhledy ze sádrokartonu, nová krytina z bobrovek, na fasádě nové dřevěné prvky (obložení, zábradlí atd.) podle originálních prvků. Nová okna jsou kopiemi původních dřevěných špaletových oken, zasklení izolačními dvojskly.
Vytápění a technologie: kopaná studna prohloubena hlubinným vrtem, zdroj energie tepelné čerpadlo IVT systém země/voda o jmenovitém výkonu 17 kW + elektrokotel 9 kW, teplovodní podlahové vytápění + radiátory, řízené větrání s rekuperací (vzduchotechnické rozvody v meziprostoru pod podlahou v podkroví), dešťová voda sváděna ze střech do jímky

Text: Jitka Pálková  
Foto: Jan Hrdý
Článek vyšel v časopisu Můj dům 8/2020

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*