Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Muzejní hala má podle návrhu architekta Michala Hlaváčka podobu netradičně pojatého hangáru, ve kterém budou po stranách umístěna letadla a uprostřed bude prostor pro návštěvníky. Vnitřní konstrukce haly budou dřevěné. V hale se počítá i s galerií v prvním patře, bude z ní vidět na exponáty umístěné na muzejní ploše i zavěšené v prostoru. Lidé tam ve vitrínách spatří předměty, které připomenou začátky letectví v Mladé Boleslavi. Součástí muzea bude například i kavárna a vyhlídková věž. Prosklenými stěnami bude možné dovnitř nahlížet i v době, kdy bude zavřené (doplněno Stavbaweb – zdroj: letectvi.cz).

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi  Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav (ČTK) –
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, které přijde na 160 milionů korun, přivítá za rok první návštěvníky. Kraj zadal dodavateli zakázku a stavební práce podle projektu autora stavby – architekta Michala Hlaváčka – právě začaly, řekl dnes ČTK náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík (ČSSD). Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Výše zakázky, kterou získala kladenská společnost Energie – stavební a báňská, je 146 milionů korun. Dalších zhruba 16 milionů má stát vybavení muzea potřebnou technikou. Projekt z větší části financuje Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. Provozovatelem muzea bude Středočeský kraj, zařízení se stane pobočkou krajského Muzea Mladoboleslavska, uvedl Povšík.

Samotná stavba z dílny architekta Michala Hlaváčka by měla být podle náměstka hotová na území letiště letos na podzim. Náročná však údajně bude příprava interiérů včetně věže, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet simulaci seskoku s padákem. Součástí komplexu se stane také kavárna či promítací sál.

V muzeu lidé uvidí přes 30 letadel včetně 11 plně funkčních replik z Nadačního fondu Metoděje Vlacha, dodal Povšík. Zbytek zapůjčí Národní technické muzeum. Expozice bude rozdělena na dvě části, zavěšené stroje budou nefunkční, letadla umístěná dole ale budou k dispozici návštěvníkům i pro případné vyhlídkové lety.

Výstavbu muzea podpořila i mladoboleslavská radnice. Radní již dříve přislíbili pro tento záměr všechny potřebné městské pozemky a na konci prosince se vzdali práva odvolání proti stavebnímu povolení na jeho stavbu. Původní záměr otevřít muzeum letos, kdy uplyne 100 let od prvního veřejného letu letadla sestrojeného Metodějem Vlachem v Mladé Boleslavi, se nicméně nezdařil.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (zdroj: ZASTAT.cz) Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (zdroj: ZASTAT.cz)


Doplněno Stavbaweb:
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Předmětem projektu je výstavba budovy leteckého muzea v severní části letiště v Mladé Boleslavi. Objekt bude sloužit jako veřejně přístupné letecké muzeum Metoděje Vlacha, kde budou vystaveny repliky i originály starých letadel, dobové plakáty, dokumenty, letecké poháry apod. a také jako klasický hangár, protože některé vystavované exempláře jsou funkční stroje a budou využívány při leteckých dnech a podobných akcích.

Na tuto část hangáru bude navazovat dílna a zázemí pilotů. Součástí muzea je také administrativní část, přednáškový sál a kavárna. Do severního rohu je umístěna vyhlídková věž. Objekt je umístěn v areálu letiště na okraji Mladé Boleslavi. Muzeum se stane pobočkou Muzea Mladoboleslavska, příspěvkové organizace SK.

autor Michal Hlaváček / HLAVÁČEK & PARTNER, spol. s r.o.
spolupráce Pavel Lupač, Ludvík Holub, Karel Musil
lokace Mladá Boleslav
projekt 2009
vizualizace Pavel Lupač

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (zdroj: ZASTAT.cz) Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (zdroj: ZASTAT.cz)
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*