Letní sídlo

Rodinné sídlo stojí doslova na zelené louce, nedaleko remízku, v příjemné krajině středních Čech. Poskytuje zázemí pro tři generace jedné rodiny: dědeček, babička, táta, máma a dva kluci tu mají dost prostoru trávit společně léto a spoustu víkendů během celého roku.
Dům je poskládán z několika menších, na sebe navazujících objemů, z nichž každý slouží jinému účelu. Celá rodina se schází v centrální části domu, kde je obývací pokoj s krbem, jídelna a kuchyně. Tento prostor je srdcem domu a díky velkým posuvným oknům je otevřen do zahrady.
Každá generace má své soukromí. Prarodiče užívají vlastní „vejminek“ s obytným koutem, ložnicí a hygienickým zázemím. Rodiče mají k dispozici prostornou ložnici, koupelnu i pracovnu, která může zároveň sloužit jako hostinský pokoj. Královstvím kluků je pokoj ve druhém patře, odkud mají výborný přehled o širokém okolí.
Hmoty obytných částí doplňují vstupní prostory se zázemím, kolna s dílnou a kryté stání.
Na stavbu navazuje jižní terasa, v jejímž rohu se tyčí vysoký sloup. Na něj je kotveno lanoví zelení porostlé pergoly, je tu i zahradní sprcha a na špičce se točí vrtule malé větrné elektrárny. Celý dům obklopuje velká zahrada, ve které rostou stromy, pěstuje se tu ovoce, zelenina, a také bylinky do kuchyně. Je léto, svítí sluníčko a vládne tu mír a klid…
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

 

Autoři: Daniel Rohan. Daniel Baudis; spolupráce Klára Koldová a Lucia Horkavá/junior architekt
Rozloha: zastavěná plocha 235 m2, hrubá podlahová plocha 176 m2. užitná plocha 153 m2

 

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Interiéry jsou příjemné. Ponechám-li stranou subjektivní hodnocení líbí-nelíbí, přijde mi ta vnější forma nešťastná z pohledu faktoru tvaru budovy (plocha obálky / objem) a související energetické náročnosti.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Nic proti samotné architektuře, ale jaký význam má územní plánovaní, zákon o ochraně přírody a krajiny, když je možné do volné krajiny umísťovat takovéto objekty. Jak asi vypadá v dané lokalitě územní plán? Jak je možné něco takového realizovat? Promiňte, ale nechce se mě věřit, že je to vše v pořádku. Aneb pak už je možné v této zemi stavět doslova kdekoliv!

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Strašné. Ne všechno, co je tady prezentováno je bůhvíjaký zázrak, tohle se ale opravdu vymyká . Na druhou stranu, pokud se tomu líbí těm, co to budou užívat, proč ne. Ta mě ale palec dolů.

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Skvělá práce, nemá to chybu, až na tu větrnou elektrárnu. Ta tam dobře vypadá, ale pokud by měla trvale sloužit i při pobytu, považoval bych to za hodně nepříjemné řešení. Ale třeba jsou zkušenosti majitelů jiné…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*