Léto na Moravském náměstí

Od května do října oživí prostor Moravského náměstí v Brně multižánrový festival Léto 2017. Programu, který odstartoval 19. května festivalem Meeting Brno, bude přizpůsoben i samotný prostor náměstí. Projekt na dočasnou úpravu náměstí je dílem architektonického studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers a jeho koncept, stejně jako hlavní motto – Jednota v rozmanitosti – se snaží připomenout všechny historické vrstvy, které se zde v průběhu staletí nahromadily.

Moravské náměstí v Brně je místem s bohatou historií. Nachází se na severním okraji historického jádra města a až do poloviny 18. století bylo součástí městského opevnění s bastionem. Na konci 18. století již bylo živým místem společenského dění a po vybourání hradeb po roce 1850 se začlenilo do zeleného prstence brněnské okružní třídy. V letech 1888–1891 byl uprostřed parku vybudován Německý dům doplněný sousoším císaře Josefa II., jenž sloužil jako kulturní centrum pro německy mluvící občany Brna. Pomník byl v roce 1919 odstraněn a Německý dům zanikl s koncem 2. světové války. Po válce zde byli krátce pohřbeni rudoarmějci, kteří položili své životy při osvobozování Brna, následně byl prostor parkově upraven. V roce 1946 byl v parku odhalen základní kámen pro pomník T. G. Masaryka, který však nikdy nebyl dokončen. V letech 1970–1973 bylo prostranství znovu upraveno v duchu tehdejší ideologie – v jeho středu byl umístěn pěticípý bazén s vodotryskem a za ním sousoší Komunisté. Po roce 1990 zůstal jen bazén. Všechny tyto historické vrstvy jsou otiskem dějin nejen města Brna, ale celého českého státu. Dokumentují dramatické změny ve společnosti, jež byly hybatelem většiny změn v prostoru náměstí. S trochou nadsázky lze říci, že Moravské náměstí je skrytým manifestem naší historie.

Instalace navržená architekty Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem u příležitosti Léta 2017 tyto vrstvy připomíná a v nečekaných momentech je protíná. Evokuje touhu spojovat. Odkazuje na již dávno zapomenutou vrstvu městských hradeb stejně jako na sounáležitost Čech a Moravy s Habsburskou monarchií, připomíná největší brněnskou menšinu – moravské Němce – stejně jako rudoarmějce, nezapomíná ani na dlouhá léta komunistického režimu.

Zadáním bylo vytvořit letní pavilon, který bude obsahovat pódium, bar, pivní terasu a venkovní galerii se zázemím. Rozvržení jednotlivých funkcí v prostoru vychází z půdorysného schématu Německého domu, který je znázorněn formou struktury z lešenářských trubek; nápis umístěný na hlavním průčelí hrdě oznamuje hlavní motto festivalu – Jednota v rozmanitosti – v jazycích všech národů, které se v prostoru Moravského náměstí objevily. Střední část pavilonu slouží jako pódium, v pravém křídle jsou umístěny bar a pivní terasa, v levém křídle je venkovní galerie s expozicí výtvarných děl. Centrálnímu prostoru vévodí rudá hvězda provedená nátěrem na chodník, odkaz na sousoší komunistů je dílem sochaře Pavla Karouse. V hlavní ose náměstí směřující do centra města jsou instalovány betonové jehlany jako připomínka padlých rudoarmějců. Nejstarší vrstva – městské hradby – je převedena do formy jednoduchého plotu. Vše doplní informační tabule s popisem jednotlivých fragmentů.

Letní instalace bude na náměstí hostit řadu kulturních a společenských akcí, počínaje festivalem Meeting Brno přes folklorní, divadelní nebo hudební festival až po slavnosti piva. Bohatý program bude předcházet celkové rekonstrukci náměstí, která je plánována na rok 2018. Autor řešení – ateliér consequence forma – byl vybrán na základě architektonické soutěže, která se uskutečnila v druhé polovině roku 2016.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*