Liberec dluží za lázně, musí zrušit prohlídky

(ČTK) – Kvůli nesplaceným dluhům musí liberecká radnice zrušit zítra, v úterý 25. června prohlídky zrekonstruovaných lázní, na které lákala veřejnost i ve svém zpravodaji. Po splatnosti dluží firmě Chládek a Tintěra Liberec skoro 60 milionů korun, firma proto městu odmítla stavbu předat. Novinářům to řekl koordinátor evropských projektů magistrátu Michal Vereščák. Firma tím podle něj nic neporušuje, naopak je v právu.


"Rozhodla se uplatnit ustanovení ve smlouvě,"
konstatoval Vereščák.

Historické lázně se přestavují díky evropské dotaci na galerijní objekt. Stavbu za zhruba 360 milionů korun provázejí problémy od začátku. Je to jedna z kontroverzním zakázek, která před dvěma lety vedla k rozpadu radniční koalice vedené tehdejším primátorem Janem Korytářem (Změna pro Liberec). On i jeho spolustraníci považují stavbu za předraženou.

Zakázku na jejich popud důkladně prověřovala i regionální rada Severovýchod, která do ukončení šetření pozastavila výplatu evropských dotací. Liberci hrozilo zkrácení dotace až o 79 miliónů, po námitkách magistrátu a výsledku posledního, třetího posudku nakonec městu zkrátí dotaci "jen" o deset milionů korun. Úřad však rozhodl až letos na konci února, a Liberec tak musel nákladnou stavbu dlouho financovat ze svého. Zadlužený magistrát však na splácení všech závazků v řádných termínech nemá peníze.

Z evropských fondů zatím radnice dostala prvních 26 milionů korun, dalších 120 milionů by měla podle Vereščáka obdržet v nejbližších dnech. "Očekáváme, že dotace dostaneme do konce června a stavbu bychom přebírali do poloviny července," nastínil. Zájem o prohlídky byl podle něj značný, radnice proto připraví náhradní termín na konec července.

Městské lázně patří k nejcennějším libereckým památkám. Postaveny byly v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Stavbaři se při rekonstrukci ve spolupráci s architekty a památkáři snažili zachovat co nejvíce původních prvků. Pod nevzhlednými kachličkami objevili původní sloupy i kamenné obklady, doplněno a zrestaurováno bylo původní kovové zábradlí, vitráže, ale také dveře a některá okna. V některých částech jsou původní secesní keramické dlažby. V lázních bude mít Oblastní galerie v Liberci zhruba dvakrát víc výstavních prostor než v současné novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem.

Doplněno Stavbaweb:
Lázně postavené v letech 1900 až 1902 vznikly podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga v době největšího rozmachu tehdy německého města na počest 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Liberec lázně získal v roce 2005 v dražbě za devět milionů.
Projekt "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" zpracoval architektonický ateliér SIAL (doplněno Stavbaweb).

Podrobné informace o projektu "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" najdete na stránkách Oblastní galerie v Liberci zde.

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*