Liberec nemá na revitalizaci Soukenného náměstí, zakázku zrušil

Liberec 20. prosince (ČTK) – Nové vedení Liberce v čele se Změnou pro Liberec dnes zrušilo soutěž na revitalizaci Soukenného náměstí. Výběrové řízení v září vyhrála stavební společnost Syner s nejnižší nabídkovou cenou. Minulé vedení radnice v čele s ODS výsledek soutěže těsně před volbami potvrdilo. Hlavním důvodem zrušení soutěže je skutečnost, že město těch 17 milionů korun na revitalizaci náměstí v rozpočtu nemá, sdělil dnes novinářům primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec).

 

"Tento postup bych navrhoval i v tom případě, kdyby soutěž vyhrála jiná firma," zdůraznil primátor. Důvodem je podle něj nejen nedostatek financí, ale také neujasněná koncepce ve věci revitalizace libereckých náměstí – kromě Soukenného náměstí se jedná mimo jiné také o obnovu Nerudova, Papírového, Sokolovského a také Malého náměstí. "Problematika je spojena s avizovaným záměrem vytvořit pozici hlavního architekta, a proto v této chvíli nechceme výrazný zásah do podoby centra realizovat a vzhledem k finanční situaci ani nemůžeme," dodal Korytář.

Soutěž na rekonstrukci Soukenného náměstí vyhlašovalo letos město dvakrát, tu první zrušilo, protože nabídkové ceny připadaly radním přemrštěné – přesahovaly 20 milionů korun. Novou soutěž pak pro magistrát zajišťovala externí firma, přihlásilo se deset uchazečů, pět z nich ale komise vyloučila kvůli formálním pochybením. Z pěti firem nabídl Syner nejnižší cenu 17,1 milionu korun.

Rekonstrukce Soukenného náměstí měla podle původních plánů navazovat na stavební práce v takzvaném dolním centru města, kde letos v září dokončila společnost MULTI Development stavbu druhé etapy Obchodního centra Forum. Projekt počítal s výrazným rozšířením pěší zóny. V místě, kterým denně projdou tisíce lidí, měla vyrůst zóna odpočinku. Investor městu na revitalizaci náměstí tři miliony přidal, radnice teď bude podle Korytáře jednat o možném prodloužení smlouvy.

Soukenné náměstí podle představy Siadesign:
Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*