Liberecká galerie je v havarijním stavu, potvrdil to průzkum

Krajský úřad by měl podle něj nyní na základě průzkumu rozhodnout, zda vypíše výběrové řízení na zpracovatele projektu.

Oblastní galerie v Liberci je v havarijním stavu a potřebuje naléhavě opravu. Potvrdil to podrobný stavebně historický průzkum, kterým budova v minulých čtyřech měsících prošla. Jeho výsledky poslouží jako podklad pro rekonstrukci. Stavba je napadená dřevomorkou a červotočem, narušená je i nosná stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem, nad níž je umístěna část vzácného archivu galerie. ČTK to řekl ředitel galerie Jan Randáček.

Odborný tým při průzkumu zpracoval soupis 400 cenných prvků včetně posouzení, jestli je možné je zachránit. Posudek popisuje špatný stav budovy na 1000 stranách. „V depozitáři máme mokrou stěnu, až přijde obleva, bude to ještě horší,“ poznamenal Randáček. Vyřešení všech problémů galerie by podle něj přišlo na 250 milionů korun. Náklady na opravu samotné budovy galerie se odhadují na 100 milionů korun.

Zejména zázemí objektu dlouhodobě nevyhovuje současným požadavkům na vystavování a skladování výtvarných děl. Nevyhovující jsou depozitáře i elektroinstalace a z fasády, která, jak ukázal průzkum, byla původně zelená, odpadává omítka. „Úplně chybí šatny, nemáme galerijní obchod, učebny a důstojné toalety pro návštěvníky. Navíc nejsme bezbariérová instituce,“ vypočítal ředitel. Krajský úřad by měl podle něj nyní na základě průzkumu rozhodnout, zda vypíše výběrové řízení na zpracovatele projektu. Opravovat by se mělo začít co nejdříve, jinak se rekonstrukce ještě více prodraží.

Novorenesanční budovu galerie nechal postavit v letech 1871 až 1872 továrník Johann Liebieg. Galerie v ní sídlí 60 let, za tu dobu prodělala jen menší úpravy.

Liberecká galerie je čtvrtou největší v zemi, ročně ji navštíví na 20.000 lidí. Vlastní vzácné sbírky nizozemského malířství z 16. století a francouzské krajinomalby z 19. století, celkově disponuje 22.000 uměleckými díly. Mimo péče o sbírky zajišťuje také odborné, kulturní a vzdělávací programy. Například v sobotu tam otevře ilustrátorka Eva Sýkorová-Pekárková, autorka večerníčku O kachně Matyldě, svou výtvarnou laboratoř pro děti. Bude je učit vyrábět pohyblivé loutky zvířátek.

Zdroj: Zpráva ČTK 9.1.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*