Liberecký kraj zastavil jednání o koupi Ještědu, nemá peníze

Věž ale nutně potřebuje rekonstrukci.

Liberecký kraj zastavil jednání s Českými Radiokomunikacemi o koupi Ještědu. Nemá peníze na jeho odkup ani na spolufinancování nutné rekonstrukce. ČTK to  řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS). V rozpočtu na letošní rok sice předchozí krajské vedení vyhradilo na odkup Ještědu 100 milionů korun, zastupitelé se je ale rozhodli použít na předfinancování rekonstrukcí krajských silnic, jež získaly dotace z Regionálního operačního programu.

České Radiokomunikace podle vedoucího útvaru rozvoje a investic Jiřího Vykydala obdržely od vedení Libereckého kraje vyjádření, že v současné ekonomické situaci je nuceno jednání o koupi Ještědu zastavit. „Nevyloučili znovuotevření jednání v dalších letech, pokud se ekonomická situace v tomto období zlepší. České Radiokomunikace nyní zvažují další kroky,“ uvedl.

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO, věž ale nutně potřebuje rekonstrukci.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) už dříve novinářům řekl, že kraj má o Ještěd zájem, není ale jeho prioritou. „Máme propad ve financování sociálních služeb, domovů důchodců a v dalších resortech, a nemůžeme si proto koupi Ještědu dovolit,“ řekl hejtman.

Kraj letos hospodaří s rozpočtem kolem 6,5 miliardy korun, kvůli hospodářské krizi budou ale zřejmě daňové příjmy podstatně nižší. Jen v prvním čtvrtletí byly příjmy z daní o 55 milionů nižší, kolem 90 milionů chybí na sociální služby. Kraj už proto do rozpočtu zapojil většinu peněz z půl miliardy, která na konci loňského roku na jeho účtech zbyla.

Ještěd vlastní České Radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun, dalších několik desítek milionů stála nedávná výměna dvacetimetrové antény, která zajistí přenos digitálního signálu na severovýchodě Čech. Stavba ale nutně potřebuje opravu, chybí jí napojení na kanalizaci, za deštivého počasí plášť netěsní a dovnitř zatéká.

Je šance získat na rekonstrukci dotace z evropských fondů, vzhledem ke komerčnímu využití by to ale vyžadovalo velkou spoluúčast kraje,“ řekla Vajnerová. Na tu ale kraj nemá, i proto jednání zastavil. „Hledám jinou cestu, jak celou věc realizovat,“ dodala náměstkyně.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.7.2009

Související články:
Televizní vysílač Ještěd

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*