Liberečtí zastupitelé musí znovu projednat prodej Kolosea

Fotogalerie ke článku (1)

Koloseum v Liberci

Koloseum v Liberci
Celá fotogalerie (1)

Je třeba schválit smlouvu o prodeji.

Liberečtí zastupitelé musí znovu projednat prodej budovy Kolosea. V závěru loňského roku sice rozhodli, že budovu spjatou s počátky dělnického hnutí v Liberci prodají za jednu korunu Mezinárodnímu centru Universium, nyní je ale třeba schválit smlouvu. Město chce, aby garantovala poskytování služeb dalších 20 let i jejich rozšíření na další skupiny postižených a na seniory. Také chce majetek zajistit pro případ, že by projekt zkrachoval. ČTK to dnes řekl primátor Jiří Kittner.

Radnice už v minulosti podobným způsobem za korunu prodala několik budov včetně bývalé školy v Radčicích soukromému Euroregionálnímu gymnáziu. Před více než rokem ale tato organizace zkrachovala a areál v hodnotě milionů korun spadl do konkurzní podstaty. "Protože mělo gymnázium milionové dluhy, použije konkurzní správce výtěžek z dražby školy k zaplacení těchto závazků. Podobné situaci se chceme v budoucnu vyhnout," vysvětlil Kittner.

Mezinárodní centrum Universium je obecně prospěšná společnost, kterou v roce 1999 založila v Liberci dvě občanská sdružení - liberecké sdružení Czech Handicap a pražské sdružení Mobilis. Organizace poskytuje sociální služby lidem se zdravotním postižením, a to jak dětem, tak dospělým a seniorům. "Převzetí budovy nám umožní žádat z evropských fondů prostředky na její opravu, podmínkou je, že musíme být jejími vlastníky," řekl ČTK ředitel centra Jiří Sedláček. Dodal, že budova z počátku minulého století opravy nutně potřebuje a město na ně peníze nemělo. "Na to nejnutnější potřebujeme kolem osmi milionů korun," dodal.

Rozlehlý objekt s velkým sálem, několika salonky a restaurací, ve kterém se v minulosti odehrávaly komunistické konference, prošel opravou naposledy v 70. letech 20. století. Radnice se původně snažila Koloseum prodat. Jeho hodnotu znalci odhadli na 15 až 20 milionů korun. Universium má však smlouvu na padesátiletý pronájem, což zájemce odradilo. Zastupitelé se proto nakonec rozhodli objekt prodat za symbolickou cenu nájemci, zbaví se tak totiž nejen nákladů na opravu, ale také několikamilionových nákladů na provoz, jež také hradí město.

Universium v Koloseu provozuje čtyři chráněné dílny, například počítačovou nebo keramickou, a má tam i vlastní tiskárnu. V centru města je další chráněná dílna - cukrárna Oáza naděje. "Celkem dáváme práci více než 50 postiženým," řekl Sedláček. Mimo to Universium zajišťuje asistenční službu a dopravu pro handicapované a provozuje denní centrum pro seniory. Centrum, které ročně hospodaří se zhruba desetimilionovým rozpočtem, spolupracuje s podobnými organizacemi působícími v sociální oblasti v Německu a Polsku.

Zdroj: Zpráva ČTK, 16.1.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*