Lidé mohou hlasovat o nové podobě Malešické zdi

(ČTK) – Lidé nejen z Prahy 10 se mohou zapojit do hlasování o nové podobě Malešické zdi, která byla zbourána v rámci revitalizace Malešického parku. Radnice desáté městské části přistoupila na požadavky občanů a slíbila zahrnout jejich návrhy do projektu obnovy parku. Revitalizace zelené plochy za téměř 120 milionů korun by měla být dokončena letos v srpnu.

Jeden z návrhů Tomáše Podrázského na nové ztvárnění Malešické zdi

Zeď byla vybudována v 70. letech při vstupu do parku. "Ve své době se jednalo o originální architektonický artefakt. Byla pro nás symbolem dětství, hráli jsme si tu, kopali. Po zbourání zdi jsme se rozhodli 'kopat' za zeď na radnici a vypadá to, že se nám ji podaří obnovit," řekl dnes ČTK Michal Voska, který založil facebookovou stránku na připomínku zdi.

Zeď byla zbourána před dvěma lety, radnice tehdy prohlásila, že je v havarijním stavu a nebezpečná. "Přitom pro její záchranu nikdy nic neudělali. Jednou byla natřená," uvedl Voska.

Nyní to vypadá, že zeď bude obnovena. "Konkrétní podoba nebyla prozatím vybrána. Architekt revitalizace parku byl pověřen přípravou nové podoby zdi a to včetně vytvoření alternativních návrhů. Všechny alternativní návrhy budou konzultovány s místními občany," sdělil ČTK mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Poté, co byla zamítnuta verze původního vzhledu s povrchem umožňujícím psaní křídou, nabídli aktivisté radnici nové návrhy, které bezplatně vypracoval architekt Tomáš Podrázský. Jeho čtyři varianty vycházejí z původního tvaru zdi, liší se otisky rukou v betonu, které symbolizují občanskou snahu přispět k veřejnému prostoru. Zatím mohou lidé rozhodovat o nejlepším návrhu na internetu, v plánu je i anketa.

Termín zahájení výstavby zdi není podle Charváta zatím možné určit. "Počítáme ale s dokončením k termínu otevření celého parku, tedy k 1. srpnu," uvedl mluvčí.

Obnova Malešického parku začala loni, v současnosti jsou práce asi ve třetině. Největší zelená plocha Prahy 10 by měla být obohacena o nové stromy a keře, nové cesty, cyklistický okruh, hřiště pro děti a sociální zázemí. V plánu je i vybudování vodní kaskády a solárního osvětlení. Rozpočet, jehož část tvoří dotace z Evropské unie, se podle Charváta zatím daří plnit, radnice nakonec možná i ušetří.

Doplněno Stavbaweb:
Návrhy Tomáše Podrázského na nové ztvárnění zdi naleznte ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*