Tokio 17. dubna (ČTK) – Lidé v Tokiu dnes měli poprvé šanci pokochat se pohledem na město z vyhlídkové plošiny nejvyššího volně stojícího vysílače na světě, který měří 634 metrů. Stavba podle agentury AP dokáže odolat zemětřesením, která Japonsko trápí poměrně často. Vysílač navrhli architekt Tadao Ando a sochař Kiiči Sumikawa (doplněno Stavbaweb).
Vysílač nazvaný Tokyo Skytree je druhou nejvyšší stavbou na světě, tvrdí jeho majitel. Prvenství patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji.
Návštěvníky na vyhlídkovou plošinu ve výšce 350 metrů vyveze výtah během 50 sekund, další půl minuty trvá jízda na druhou plošinu ve výšce 450 metrů. Na nich se také nachází restaurace a dvě kavárny. V případě nebezpečí k evakuaci slouží únikové schodiště s 2523 stupni.
Konstrukce vysílače ve tvaru jehly je vyřešena tak, že má zůstat pevně stát i při zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, tvrdí mluvčí společnosti, které věž patří. Dodal, že věž neutrpěla větší škody ani loni v březnu, kdy oblast na severovýchod od Japonska zasáhlo zemětřesení o síle devíti stupňů. V té době byla věž ještě rozestavěná.
Vysílač Skytree má přispět k dalšímu rozvoji televizního a rozhlasového vysílání v oblasti Tokia. Jeho majitelé také doufají, že se stane novou turistickou zajímavostí japonského hlavního města.
Související články:
- Tokyo Skytree 2.3.2012
- V Tokiu roste nejvyšší televizní vysílač na světě 8.6.2011
- Vysílač Tokyo Sky Tree 3.3.2011
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!