Lidé v Hradci opět organizují petici proti zbourání vily Anička

Městský soud v Praze zrušil v červnu rozhodnutí ministra kultury o prohlášení vily za kulturní památku. Vlastník vily, pojišťovna Generali, má v plánu vilu zbourat a postavit místo ní moderní zákaznické centrum.

Občanské sdružení ochránců památek ve východních Čechách dnes začalo sbírat podpisy pod druhou petici za záchranu secesní vily Anička v centru Hradce Králové. Reaguje tím na červnové rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí ministra kultury o prohlášení vily za kulturní památku. Vlastník vily, pojišťovna Generali, má v plánu vilu zbourat a postavit místo ní moderní zákaznické centrum.

Podpisy pod petici v pátek 3.7.2009 přímo před vilou Aničkou sbíral člen občanského sdružení Zbyněk Cabicar. „Peticí chceme dosáhnout, aby ministerstvo kultury vilu opětovně uznalo za kulturní památku. Urbanisticky sem tato stoletá vila patří,“ řekl. Poznamenal, že pod druhou petici by sdružení chtělo sehnat až dvakrát více podpisů než pod první petici. Tu podepsalo asi 12 000 lidí.

Prohlášení vily za kulturní památku o soudu napadla pojišťovna Generali. Podle soudu ministerstvo své rozhodnutí dostatečně neodůvodnilo. Proti rozhodnutí soudu může ministerstvo podat stížnost. Může také celý proces prohlášení vily za kulturní památku zahájit znovu.

O dalším postupu ministerstva zatím nebylo rozhodnuto,“ řekla dnes ČTK vedoucí oddělení ochrany kulturních památek ministerstva Petra Ulbrichová. Ministerstvo se však podle ní nadále domnívá, že vila Anička má takovou hodnotu, aby byla kulturní památkou. Ulbrichová připomněla, že verdikt soudu v žádném případě neznamená, že by vlastník nemovitosti mohl vilu začít bourat.

Pojišťovna Generali podle člena představenstva Romana Kocha jako kompromisní variantu zvažuje možnost rozebrání a přestěhování vily na jiné místo v Hradci Králové. „Věřím, že bude jednodušší se bavit o přestěhování budovy v okamžiku, kdy to nebude památka,“ řekl dnes Koch ČTK a České televizi.

Odhad nákladů na přestěhování vily podle Kocha činí kolem 30 milionů korun. Vedle vily Anička by pojišťovna chtěla zbourat a nahradit novým objektem i jí patřící vilu na protilehlé straně ulice. Náklady na celý projekt podle původních propočtů přesahují 200 milionů korun. Zatím pojišťovna na projekt vydala desítky milionů korun.

Vila Anička patří k architektonickým symbolům města. Zastupitelstvo města v roce 2007 vyslovilo s její demolicí souhlas. Současně s tím se proti demolici ve městě zvedl odpor veřejnosti.

Zdroj: Zpráva ČTK 3.7.2009

Související články:
Hradecká vila Anička je památka, bourat se zatím nebude

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*