(ČTK) – Patnáct týmů z celého světa, vesměs architektů, navrhlo, jak by se mohlo oživit vysídlené pohraničí na Tachovsku, konkrétně zaniklá ves Výškovice u Chodové Plané. Nejlepší ideje budou rozpracovány, poté se o nich začne diskutovat s lidmi. Symbolem mrtvé lokality je jediný dům a kaple. Novinářům to řekli členové komise, která v Plzni z návrhů vybrala pět nejlepších.
Mezinárodní krajinářskou výzvu vyhlásilo Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.
"Návrhy přišly z Rakouska, Německa, Irska, Srbska, Makedonie, Rumunska, Maďarska a Čech," uvedla architektka Klára Salzmann. Jejich autoři v nich představili novou funkci pro dané území. "A pak také konkrétní 'havarijní' řešení pro danou lokalitu. Tedy co udělat, aby šla využívat hned a aby byla přátelská," uvedla.
Například jeden z vítězných návrhů, od autorů z Maďarska, si klade za cíl vytvořit na území zaniklé vsi obyvatelné prostory pro stávající i nové obyvatele z regionu i pro turisty. "Autorky navrhly systém greenways, které propojí stávající hodnoty území a jeho obyvatele. Návrh pracuje s tématy ekologické turistiky, ekologického zemědělství a výměnného obchodu. Tyto principy jsou zdrojem zrodu nové komunity," uvedla porota. Znovuobydlení oblasti specifickou komunitou navrhuje i projekt tříčlenné českého týmu.
Další z návrhů, od pětičlenného týmu z Německa, počítá s místem setkávání, které by tvořily čtyři půlkruhové pavilony. Mají být umístěny mimo původní zástavbu a symbolizují Výškovice jako těžiště mezi významnými sídly v okruhu sedmi kilometrů, jimiž jsou Mariánské Lázně, Chodová Planá, Teplá a Konstantinovy Lázně.
Příběh Výškovic je podobný příběhům mnoha dalších obcí v pohraničí, mají stejný osud. Živé a zabydlené byly před druhou světovou válkou, nyní jsou bez známek života. Ve Výškovicích stojí jediné zemědělské stavení a kaple v dezolátním stavu. Ještě po druhé světové válce tam bydlelo ve 33 domech 170 lidí. V roce 1965 ale klesl počet lidí na 12, v roce 1970 byly strženy domy až na jeden. V roce 1974 přestala obec oficiálně existovat. "Je to přitom vesnice, jež má všechny náležitosti zdravého životního prostředí, mohly by tam být domovy pro postižené, pro děti, seniory a podobně," uvedla Salzmann. Oblast v pozemkovém katastru stále figuruje jako území zastavěné, je chráněno proti vodě, vichřici.
Podle Milana Svobody z organizačního týmu budou autoři nejlepších pěti návrhů pozváni do Chodové Plané, návrhy dopracují, aby pak mohli o využití diskutovat s obyvateli Chodové Plané i na německé straně. Výsledky bude prezentovat putovní výstava, vybrán a zrealizován bude také nejlepší návrh instalace v krajině. Uskuteční se i konference. "Bude to evoluční, ne revoluční proces," řekl člen komise Nigel Thorne.
Související články:
- Lidé z celého světa mohou ovlivnit osud zaniklé vsi z Tachovska 24.4.2014
- MEZINÁRODNÍ KRAJINÁŘSKÁ SOUTĚŽ A WORKSHOP 18.2.2014
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…