Lindab Seamline — ideální volba pro rekonstrukci falcované krytiny

Zatékání není zdaleka jediný problém, který může stará střešní krytina přichystat. Části starých krytin se mohou uvolňovat a sjíždět ze střechy, rezaté plechové střechy vytvářejí korozivní prostředí, které může napadat další přilehlé kovové části budovy, stejně tak nám rez může nehezky obarvit fasádu.

Otvory a spárami v krytině se nám do podstřeší dostávají ptáci, hlodavci, kuny, nebo zafukuje sníh. Častými problémy jsou také prostupy, komínové lemování, antény apod.

V Čechách a zejména horských a podhorských oblastech mají tradici plechové drážkové/falcované krytiny. Mnohdy jde o historické budovy a při jejich rekonstrukci je třeba volit opět stejný vzhled střechy. Plechové krytiny dosahují extrémní životnosti, pokud je o ně správně pečováno – i tak základní materiál, jako je pozinkovaný plech, může vydržet desetiletí, pokud je pravidelně natírán. Takových střech jsou u nás tisíce. Může se ovšem stát, že je natírání opomenuto a do krytiny se zakousne zub času. Někteří prozíraví majitelé si také spočítají, že pravidelné natírání je z dlouhodobého hlediska méně výhodné než pořídit novou, bezúdržbovou krytinu z předlakovaného plechu. V obou případech přichází na pořad dne výměna krytiny.

 

Když měníme střechu

Pokud se majitel plechové střechy rozhodne pro stejný typ krytiny, může většinou zachovat stejný podklad a skladbu, pokud jsou její vrstvy v pořádku. Technologie drážkové krytiny je natolik vyzrálá a komplexní, že i po letech se střechy montují téměř identicky jako kdysi. Pozinkované tabule jsou v současnosti nahrazeny nepřerušenými pásy kladenými v celé délce od hřebenu až po okapovou hranu. Odpadávají tak podélné spoje, což je výhodné z hlediska pracnosti a celistvosti krytiny. Naproti tomu je ale dlouhý pás více vystavený působení dilatace (roztažnosti), než tomu bylo u tabulí. Proto se nyní používají tzv. kluzné příponky, které kotví krytinu k podkladu. Pás se tak může libovolně roztahovat a smršťovat dle rozdílů ročních i denních teplot.

Všechny krytiny Lindab, včetně drážkové krytiny Seamline, využívají jako svůj základ ocel. Jednou z předností oceli je velmi nízká teplotní roztažnost v porovnání s ostatními kovy používanými na pokrytí střech. Nemusíme tak mít obavy ani z celistvých pásů dlouhých až 15 m. Ocelové pasy jsou již v ocelárnách opatřeny vrstvou zinku a především vysoce trvanlivým polyesterovým lakem. Laková vrstva (dříve používané PVC plasty) chrání ocel a dodává krytině požadovaný barevný odstín.

Na takovou bezúdržbovou střechu nemusí řadu let vylézat nikdo kromě kominíka. Laková vrstva je natolik ohebná a pružná, že jí nečiní potíže kopírovat ohyby plechu. Všechny ohyby plechu a drážky samotné se vyrábí již s povrchovou úpravou. Při dnešních cenách nátěrových hmot a lidské práce se nová krytina zaplatí již po druhém či třetím nátěru klasické pozinkované střechy, což představuje zhruba 10leté období. Povrch krytiny Lindab Seamline má životnost 40 let. Je proto patrné, že k úspoře dochází velmi záhy.

Střecha původní školy v Ledči nad Sázavou Střecha původní školy vytvořená zatím pouze na počítači  Střecha původní školy vytvořená zatím pouze na počítači

 

Pozor na stav podkladu!

Při rekonstrukci plechové střechy je třeba počítat s tím, že po rozkrytí střechy se zhodnotí stav podkladu (obvykle prkenného záklopu), shnilá prkna se vymění a položí nová separační vrstva. V případě krytiny Lindab Seamline je ideální separační vrstvou 3mm nepískovaná lepenka. Lepenka se pod drážkové krytiny používala historicky a při současných rekonstrukcích se můžeme přesvědčit, že svůj úkol většinou splnila na výbornou. Dřevo podkladu a krovů bývá často neporušené, i když krytina zkorodovala a zatéká do ní. Lepenka navíc není nijak nákladný materiál, který by nám rekonstrukci neúměrně prodražoval. Samotnou montáž krytiny Seamline zvládne kterýkoliv klempíř, který má s drážkovými krytinami obecnou zkušenost. Velkým pomocníkem při montáži jsou speciální falcovací stroje, které vyrábí drážku v perfektní kvalitě a bezkonkurenční rychlostí. I u relativně malých střech se vyplatí stroje si zapůjčit a pro pokládku použít.

Stroje i speciální nářadí je možné si zapůjčit v Lindab Seamline centrech (seznam center na www.lindab.cz). Zde jsou zákazníkům k dispozici odborní pracovníci proškolení v oblasti zpracování falcové krytiny, kteří mohou díky profesionálnímu software střechu navrhnout a spočítat, ale také poradí při zpracování krytiny. V Lindab Seamline centru  jsou samozřejmě k dispozici veškeré vzorky krytiny, katalogy, montážní návody…

 

Pozor na výběr firmy!

Rozhodnutí o načasování a způsobu provedení opravy střechy si musí každý udělat sám a zhodnotit veškeré okolnosti. Je na místě věnovat pozornost výběru krytiny, ale také firmy, která práce provede. I sebelepší materiál může vzít za své pod rukama neproškoleného pracovníka. Zejména u drážkových krytin je to důležité, poněvadž opětovná montáž nesprávně použitých plechů není prakticky možná.

Více informací získáte na www.lindab.cz, www.lindabstrechy.cz.

Štěpán Lášek,

produktový manažer firmy Lindab, s. r. o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*