Lindab stavby: komplexní řešení pro široké spektrum stavebních požadavků

Švédský mezinárodní koncern Lindab patří mezi přední výrobce stavebních komponentů z oceli, jejichž kombinací poskytuje kompletní řešení pro stavby nejrůznějšího druhu. Česká dceřiná společnost koncernu, Lindab s. r. o., tuto širokou škálu záběru nyní zastřešuje pod komplexní produkt LINDAB STAVBY. V jeho rámci firma zajišťuje vše potřebné: od poradenství až do dodání hotové stavby včetně následného servisu. Spektrum staveb jde od malých garáží či prodejen přes sklady a velké průmyslové a zemědělské haly, rodinné i bytové domy a komerční budovy až po střešní nástavby.


LINDAB STAVBY mají řadu výhod. Lze je charakterizovat třemi přívlastky: ekonomické, ekologické a nízkoenergetické. Pavel Růna, jednatel a ředitel divize Profil společnosti Lindab s. r. o., k tomu uvádí: „Jde o stavebnicový systém – výrobu na míru, která nejen šetří náklady, ale vzhledem k minimu odpadu je i ekologická. Další výhodou je variabilita, skýtající široké možnosti využití ve velmi různorodých stavbách. Důležitá je také rychlost výstavby díky tomu, že probíhá tzv. suchým procesem bez použití vody, která je běžná např. při zdění. Dalšími charakteristickými rysy je nízká hmotnost a úspory energií. Naše projekty tak bez problémů dosahují parametrů pro nízkoenergetické a pasivní stavby. V neposlední řadě je třeba zdůraznit kvalitní servis, který v rámci produktu LINDAB STAVBY poskytujeme.“

Uprostřed čtvrtého měsíce výstavby byla již hotova celá nosná ocelová konstrukce domu v Brné včetně střechy. Skladba střechy obsahuje celkem 250 mm izolace z minerální vlny, která je nesena konstrukcí zavěšeného podhledu. Výsledný součinitel prostupu tepla skladby střechy je U=0,150 W/m2K. Uprostřed čtvrtého měsíce výstavby byla již hotova celá nosná ocelová konstrukce domu v Brné včetně střechy. Skladba střechy obsahuje celkem 250 mm izolace z minerální vlny, která je nesena konstrukcí zavěšeného podhledu. Výsledný součinitel prostupu tepla skladby střechy je U=0,150 W/m2K.


ŠIROKÁ ŠKÁLA TUZEMSKÝCH REALIZACÍ OD LINDABU
Za 20 let působení na českém trhu se společnost Lindab může pochlubit řadou zajímavých realizací, a to jak v segmentech Lindab Průmyslové Stavby, tak Lindab Obytné Stavby. Uveďme mimo jiné nejrůznější ocelové haly (např. garáže pro rolby v Harrachově, výrobní a expediční halu v Loděnici, skladovací a výrobní halu v Ivančicích), rodinné domy (dvoupodlažní rodinný dům v Praze-Kbelích, dvoupodlažní rodinný dům s pultovou střechou v Brné u Ústí nad Labem aj.) či komerční budovy (např. novostavba prodejny a administrativního zázemí stavebnin 1. Chodské stavební společnosti v Klenčí pod Čerchovem). Mimoto Lindab také zajišťuje opláštění ocelových a železobetonových skeletů, jejich vybavení protipožárními příčkami (např. opláštění výrobní haly v Zábřehu, haly Metalcentra v Dobřanech, haly Sběrných surovin v Praze či zimního stadiónu v Rumburku). Zajímavé řešení poskytuje Lindab i pro fasády; z realizací stojí za zmínku např. fasáda nové dřevostavby výpravny lodí v Brně-Bystrci. U průmyslových staveb a zejména rodinných a bytových domů je velmi oblíbená také rekonstrukce plochých střech na šikmé – a to nejen u panelových domů, ale např. i u veřejných budov (Městský úřad Lysá nad Labem, policejní služebna v Milovicích aj.). Časté jsou také realizace nástaveb na stávající objekty, kdy se do vzniknuvšího patra dají umístit bytové jednotky nebo například administrativní zázemí. Mezi reference patří mj. nástavba administrativní budovy SEVT v Praze, nástavba lázeňského domu Janáček v Teplicích nad Bečvou či nástavba 15 bytů na obchodním centru v Luhačovicích.

Životnost stavby rodinného domu v Klínci u Prahy odhaduje Lindab na plných 100 let. Životnost stavby rodinného domu v Klínci u Prahy odhaduje Lindab na plných 100 let.


NÍZKOENERGETICKÝ RODINNÝ DŮM V EXTRÉMNĚ SVAŽITÉM TERÉNU DÍKY VYUŽITÍ SYTÉMU LINDAB STAVBY ZA POUHÝCH 7 MĚSÍCŮ!
Výstavba podsklepeného rodinného domu o půdorysu 10×8 m v Brné u Ústí nad Labem se realizovala ve velmi svažitém terénu s vyhlídkou na kaňon Labe na místě bývalé dřevěné chalupy. To kladlo vysoké nároky jak na použité komponenty, tak i na postup výstavby. Ve prospěch systému LINDAB STAVBY rozhodly kromě výše uvedených výhod i dlouholeté zkušenosti Lindabu s realizacemi nízkoenergetických domů v obdobně náročných podmínkách. Novostavba byla realizovaná systémem LindabConstruline. Na rekonstruovaný zděný suterén po původní chalupě a novou železebetonovou základovou desku bylo sestaveno z tenkostěnných ocelových prvků LindabConstruline první a druhé nadzemní podlaží. Nosná konstrukce obvodových stěn je tvořena štěrbinovými profily RY/SKY 120 opláštěnými sádrovláknitými deskami Fermacell a vyplněnými izolací z minerální vlny. Provětrávaná fasáda má obklad z exotických dřevin. Konstrukce stropu a střechy je tvořena profily Lindab C/U. Přesah střechy je vytvořen z dřevěných trámků, sklon střešní roviny činí 5°. Na střechu byla použita krytina se stojatou drážkou LindabSeamline s povrchovou úpravou Premium v tmavěšedém odstínu, k níž ladí okapový systém LindabRainline v tomtéž odstínu a povrchové úpravě Elite. Všechny podstatné části stavby, skladby obvodových a vnitřních stěn, okna a dveře, podlahy, rozvody elektřiny, topení a vody byly dokončeny již 6 měsíců po zahájení stavby. V závěru pak byla instalována provětrávaná fasáda s dřevěným lakovaným obkladem z exotických dřevin. Kvalitní nízkoenergetický dům s moderní architekturou se tak s využitím systému LINDAB STAVBY podařilo zrealizovat za pouhých 7 měsíců od začátku výstavby.

Nízkoenergetický rodinný dům v Brné má fasádu s dřevěným lakovaným obkladem z exotických dřevin. Nízkoenergetický rodinný dům v Brné má fasádu s dřevěným lakovaným obkladem z exotických dřevin.


OCELOVÝ DŮM OD LINDABU PRO BYDLENÍ NA 100 LET
Kombinace zděného suterénu s přízemní montovanou stavbou s kovovou nosnou konstrukcí – to je nově postavený nízkoenergetický rodinný dům nedaleko Prahy v Klínci. Novostavba byla realizovaná systémem LindabConstruline. Konstrukce je v celé šířce vyplněna minerální vlnou Rockwool Airrock ND, sloužící jako hlavní izolační vrstva. Celková tloušťka izolace je 295 mm ve třech vrstvách, což dává stěně celkový průměrný součinitel prostupu tepla U=0,150 W/m2K. Konstrukce má odzkoušenou protipožární odolnost REI 30. Výhodou je i velmi dobrá difuzní otevřenost desek Fermacell umožňující prodýchávání stěny do exteriéru. Izolace je ve stropu použito celkem 280 mm ve dvou vrstvách kladených křížem, s celkovým součinitelem prostupu tepla stropem 0,110 W/m2K. Realizace domu trvala 8,5 měsíce. Z toho montovaná konstrukce vyrostla za pouhé 3 dny, další 3 dny byly zapotřebí k montáži krovu s OSB deskami a obložení stěn vnějšími deskami Fermacell. Provětrávaná fasáda, střešní krytina i okapový systém Lindab jsou z bezúdržbového pozinkovaného plechu chráněného vrstvou zinku a polyesterovým vypalovaným lakem s garancí 15 let a životností nejméně 50 let. Nezvyklé je promítnutí kovových prvků trapézového plechu vínové barvy s bílými doplňky na fasádu. V porovnání s dřevostavbami ocelová konstrukce nepracuje v čase a zajišťuje tak nezměněné vlastnosti a geometrii po celou životnost stavby, která je kolem 100 let. Obavy z přehřívání se ukázaly jako liché. Letní tropické teploty i mrazivá zima už dům prověřily k naprosté spokojenosti jeho majitelů.
podle podkladů společnosti Lindab

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*