LINK Arkitektur: Střední škola Nordahla Griege v Bergenul

Projekt Střední školy Nordahla Griega o celkové rozloze 14 000 m2 od Link Arkitektur AS, studia, které má dlouhou tradici v navrhování škol, zvítězil v architektonické soutěži vyhlášené v roce 2006 EEA (European Economic Area). Stavba byla dokončena roku 2010.

Místo: Bergen, Norsko
Klient: Kraj Hordaland, Norsko
Architekti: LINK arkitektur
Interiér: LINK arkitektur AS
Plocha: 14 000,0 m2
Realizace: 2010
Foto: Hundven-Clements Photography

Hlavní snahou Link Arkitektur AS je navrhovat projekty s co nejlepší kvalitou situace a komunity. K dosažení tohoto cíle se architekti studia mimo jiné důrazně zaměřují na problematiku životního prostředí a všeobecnou přístupnost a použití. Navrhnout střední školu pro 800 žáků v Bergenu na západním pobřeží Norska znamenalo postavit ideální místo pro studium a volnočasové aktivity v regionu s temnými zimními měsíci, kde prší přibližně 240 dní v roce.Tomu slouží objekt sestávající ze dvou velkých přilehlých a propojených objemů, v jednom je sportovní zařízení, v druhém vzdělávací část školy. Měděná střecha obaluje korpus budovy a skleněné fasády s barevnými potisky ho oživují. Vesměs transparentní fasáda využívá vzácné sluneční záření. Náhodně rozmístěná, sytě barevná okna, skleněné dveře a nápadně umístěný nábytek tvoří výrazné interiérové kontrasty a přátelskou atmosféru.
Vstupní hala je centrálním nervovým propojením různých studijních a společenských místností. Je navržená jako krajina přes tři úrovně a nabízí prostor pro různá setkání a studijní plochy. Může být navíc použita pro oslavy, koncerty, divadelní a školní akce.

Vnitřní komunikace jsou snadno čitelné a dispozice v oblasti výuky jsou flexibilní a umožňují různé pedagogické přístupy. Společenské místnosti lze jednotlivě pronajmout. Tvar budovy svými dynamickými liniemi, převislými fasádami a barevnými okny symbolizuje dynamičnost, energičnost a srdečnost mladých žáků.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*