Litomyšl chce v příštích letech investovat do bydlení i památek

Fotogalerie ke článku (1)

Litomyšl (zdroj: fotogalerie Litomyšl)

Litomyšl (zdroj: fotogalerie Litomyšl)
Celá fotogalerie (1)

Plánuje například obnovu zámeckého návrší, nové nájemní byty nebo bezbariérové trasy.

Radnice v Litomyšli na Svitavsku chce v příštích letech investovat peníze do bydlení, památek i sociální oblasti. Plánuje například obnovu zámeckého návrší, nové nájemní byty nebo bezbariérové trasy. ČTK o tom informoval starosta Michal Kortyš.

"Celkem se sešlo 73 projektů, jejichž finanční nákladnost je 1,7 miliardy korun. V akčním plánu pro příští dva roky je 22 akcí, z toho deset z nich je prioritních," řekl Kortyš.

Jedním z hlavních cílů města je revitalizace zámeckého návrší, které zahrnuje komplex historických objektů včetně renesančního zámku. Opravené objekty a areály by měly nabídnout škálu aktivit a stát soběstačnými centry s minimální závislostí na státní pokladně, přeje si město.

Strategický plán, který ještě musejí schválit zastupitelé, však závisí na evropských penězích. Zastupitelé příští týden budou například rozhodovat, zda se kvůli stavbě krytého plaveckého bazénu má Litomyšl zadlužit, protože evropská dotace je příliš nízká.

"Museli bychom se zadlužit na 15 až 20 let. I provoz bazénu by byl každý rok ztrátový čtyři až pět milionů korun," uvedl starosta.

Plán investic začala radnice vypracovávat v minulém roce. Jeho součástí byla mimo jiné veřejná anketa. Téměř 70 procent lidí oslovených v anketě se domnívalo, že v Litomyšli je nedostatečná nabídka bytů. Jako handicap považovali i chybějící krytý bazén. Jeho stavbu podpořila před dvěma lety i petice, kterou podepsalo přibližně 3400 lidí.


Prioritní investice Litomyšle:
- město bez bariér
- protipovodňová opatření
- rekonstrukce kanalizace a čistírny odpadních vod
- stavba městských nájemních bytů
- revitalizace zámeckého návrší
- krytý plavecký bazén
- rekonstrukce bývalého objektu kožního oddělení na LDN a sociální centrum
- kamerový a dohlížecí systém, druhá etapa
- sportovní centrum

Zdroj: Zpráva ČTK 8.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*