Litomyšl začala se zpožděním s přístavbou piaristické koleje

(ČTK) – Radnice v Litomyšli na Svitavsku začala tento měsíc se zpožděním s přístavbou piaristické koleje. Práce o téměř rok zdržely archeologické nálezy, které vyústily ve změnu projektu. ČTK to řekl místostarosta Michal Kortyš (ODS). Autorem projektu je brněnský ateliér Burian Křivinka Architekti (doplněno Stavbaweb).


Litomyšl opravovala zámecké návrší s pomocí evropských dotací a státního rozpočtu za 412 milionů korun. Jedenáct opravených historických objektů a prostranství město slavnostně otevřelo letos v září. Na dokončení přístavby piaristické koleje získalo odklad do června příštího roku.

Archeologové v sousedství piaristické koleje našli středověké jádro se sklepem, na kterém byl postaven mladší dům z přelomu 18. a 19. století. Nálezy zachycují vývoj historické parcely od osídlení města ve 13. století do 19. století.

"Po dlouhých diskusích a pečlivé obhajobě bylo odsouhlaseno kompromisní řešení. Oproti původnímu plánu musíme jít výš. Knihovna i obřadní síň zůstává, jak bylo plánováno. Tento upravený projekt jsme museli obhájit před Akademií věd, protože byl nutný její souhlas s částečným odstraněním nálezů," řekl Kortyš.

Přístavba koleje bude částečně zapuštěnou dvoupodlažní stavbou s malým pavilonem v podkroví. V přízemí vznikne multifunkční místnost, která bude sloužit jako obřadní síň i aula fakulty restaurování. V patře bude například pobočka univerzitní knihovny. Stavební práce vyjdou na více než 23 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Piaristická kolej je součástí  programu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, jehož cílem je oživení historických staveb návrší. Kolej se nachází v bezprostřední blízkosti litomyšlského zámku a spolu s budovami starého a nového  pivovaru definuje prostor před jeho vstupem.
Jedná se o významnou barokní stavbu, která  spolu s kostelem Nalezení sv. Kříže a původní piaristickou školou tvoří na návrší důležitý protipól zámku. Kolej bude sloužit Fakultě restaurování University Pardubice pro potřeby výuky i ubytování studentů. Součástí stavby je i nová přístavba fakultní knihovny, na nároží ulic Jiráskovy a Zámecké, která respektuje původní stavební čáru i stávající výšku sousedních říms a dotváří tak důležitý urbanistický prostor soudobou stavbou.
autorská zpráva
Projekt rekonstrukce a dostavby Piaristické koleje v Litomyšli na stránkách autorů – ateliéru Burian Křivinka Architekti najdete ZDE.

Piaristická kolej v Litomyšli
Revitalizace Zámeckého návrší

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*