Livio Vacchini: Sportovní centrum v Aargau

Pozdní dílo ticcinského architekta Livia Vachiniho (1933-2007) bylo otevřeno na začátku listopadu 2010. Vzniklo na základě vítězství v soutěži vyhlášené roku 2005 městem Brugg, kanton Aargau.

Na břehu Aary leží velká hala, která obsahuje tři tělocvičny, gymnastický sál, fitness a také víceúčelový sál, výukový a přednáškový sál. Zvláštní provokaci představuje prostorová konstrukce bez podpor na půdorysu 50×80 metrů. K tomu si architekti vybrali skořepinovou konstrukci z betonu v šedém barevném řešení, stejně je tomu u dalších stavebních částí (okna, dveře, stropy). Díky výrazné skládané nosné konstrukci je možné, aby všechny tělocvičny byly dostatečně zásobeny denním světlem – při otevřené protisluneční ochraně – a dovolily pohled ven.

Sportovní centrum doplňují dvě malá, bezprostředně přiléhající venkovní hřiště a patří k němu také rozsáhlé venkovní plochy lehkoatletického stadionu na protějším břehu Aary. Obě sportoviště budou spojeny novou lávkou o plánované délce 182 metrů, navrženou v kanceláři Conzett, Bronzini, Gartmann z Churu. Bude to nejdelší švýcarský most z předpjatého betonu, spřaženého se čtyřmi ocelovými pásky na spodní straně. Lávka bude sloužit k provozu pěších a cyklistů. Mostovka bude podepřená dvěma masivními opěrami a třemi rámovými mezipodpěrami z oceli. Délka mostního pole bude 30,78 a 35 metrů.

Stavební náklady sportovního centra budou celkem kolem 33 milionů švýcarských franků.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*