LOCALARCHITECTURE: Dům pro dvě rodiny v Maraconu

Reinterpretace tradičního dobytkářského statku ve francouzské části Švýcarska

Architekti: LOCALARCHITECTURE
Místo: Maracon, kanton Vaud, Švýcarsko
Realizace: 2009
Foto: archiv LOCALARCHITECTURE

Stavba ve vsi Maracon, zhruba 25 km od Lausanne, je v kontinuitě se stávajícími statky a respektuje jejich tvarosloví a měřítko. Projekt se inspiruje tradičními architektonickými formami a kódy, které nově interpretuje současnou estetikou pro soudobé bydlení.

Stavba se uhnízdila v terénu a vpisuje se do krajiny. Konstrukce je vytvořena z posloupnosti příček různých rozměrů, které vytvářejí objem a prostor stavby. Tvar diktuje program: bydlení dvou rodin pod jednou střechou.Severní fasáda je konkávní a uzavřená, uhýbá tlaku severního větru, a tak i označuje hlavní vchod.

Jižní fasáda je konvexní a prosklená, vizuálně dělí zahradu na dvě části a utváří soukromé prostory pro každou ze dvou rodin. Přesahy střechy na jižní straně chrání prosklenou fasádu před sluncem a touto stranou vstupuje stavba do dialogu se sousedními statky. Toto řešení umožňuje pravidelný tok pasivní energie v průběhu ročních období a vytváří silné spojení mezi vnitřními a vnějšími prostory. Velké vnější závěsy dávají uživatelům svobodu kdykoliv během roku změnit atmosféru a světlo. Večer budova svým zářícím interiérem potvrzuje svou přítomnost v obci.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*