Lodivadlo v Hradci Králové

Exteriérovou divadelní scénu jsme navrhli ve tvaru lodi obrácené dnem vzhůru. Konstrukci pro zastřešení má z dřevěných a ocelových prvků s plachtovým pláštěm, využívat se bude pouze v letních měsících. Multifunkční konstrukce letní scény umožní různé dispozice a využití: zastřešené dvouúrovňové jeviště a hlediště v klasickém i centrálním uspořádání, velkou koncertní scénu, menší samostatnou stage i prostor pro závěsnou akrobacii.
Dynamicky tvarovaná dřevěná lepená žebra i ocelové vzpěry tvoří prostorově tuhou konstrukci, která přenáší namáhání větrem i rázové zatížení při akrobatických vystoupeních. Zároveň slouží k vypnutí pláště z celtoviny s vodoodpudivou fungicidní úpravou. Plachty mohou krýt interiér, být vykasány nebo tvořit pouze střechu, zároveň ponechávají konstrukci pohledovou v interiéru i v exteriéru. Zcela atypický systém upínání plachet je umístěn do T průřezu lepených oblouků, čímž je kryta připojovací spára. V hřebeni je vytvořeno podélné odvětrání zajišťující cirkulaci vzduchu a bránící přehřívání. Stavbu charakterizují přiznané detaily spojení nepravidelných dřevěných a ocelových prvků a přesné osazení na nezarovnaný památkově chráněný terén.
Loď tvoří čtyři příčné obloukové rámy s různou geometrií z lepeného dřeva, které jsou propojeny vrcholovým dřevěným trámem a soustavou obloukových a přímých ocelových ztužidel. Tři rámy jsou odkloněny ze svislé roviny o 15°, příď tvoří jeden šikmý dřevěný sloup, záď dva šikmé dřevěné sloupy. V prostoru přídě mezi sloupem a prvním rámem je vloženo patro pro umístění zařízení pro ovládání zvuku. V prostoru zádi je nezávislá konstrukce šatny a zázemí pro herce z ocelových tenkostěnných profilů s půdorysnými rozměry 3,5 x 4 m. Konstrukci je také možno smontovat pouze částečně, a to pouze záďové sloupy a další dva navazující oblouky. Pak je však krajní oblouk nutno vyztužit vzpěrami.
Opláštění je navrženo z plachy, která je rozdělena na díly vložené mezi dřevěné rámy a umožňuje tak buď celou konstrukci uzavřít, nebo ji nechat částečně otevřenou. Konstrukce šatny bude opláštěna dřevěnými deskami.
Autorská zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    dobrý den, protože se staví něco podobného s protislunečními plachtami na Moravě ve Spytihněvi, prosím o Váš kontakt na výrobce plachet děkuji

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*