Loft na Vinohradech

K projektu bytu ve staré zástavbě pražských Vinohrad jsme byli vyzváni soukromým investorem v rámci většího developerského záměru. Klient si žádal individuální přístup k řešení svého bydlení, proto se rozhodl vystoupit z přednastaveného systému a nechat si zpracovat návrh na míru. Nad základní dispozicí bytu se nacházela půdní část, která musela být pro potřeby loftového bytu přestavěna.
Základní koncept spočíval ve vytvoření vysokého vzdušného prostoru spodní části s předsíní, kuchyní a obývacím pokojem, ze kterého vede přístup na terasu s výhledem na Žižkovskou věž a Vítkov. Patro s ložnicí a koupelnou je naopak klidné a útulné. Prostory spolu komunikují prostřednictvím vloženého schodiště, které spolu s navazujícím pódiem tvoří výrazný dřevěný prvek obývacího prostoru. Pódium je řešeno účelně, slouží jako vstupní schod na terasu a je do něj zasazena sedací souprava na míru, která může sloužit jako klasické lůžko. Celou spodní část sjednocuje světlá dlažba. Stejně prakticky je navržen i kuchyňský prostor s pracovními deskami z tvrzeného umělého kamene. Fošny masivního dubového stolu jsme vybírali před jeho výrobou. Výrazný prvek představuje také nika s knihovnou, jejíž police může sloužit jako pracovní stolní deska.
Tmavé dřevo schodiště plynule přechází do podlahy patra a kontrastuje tak s betonovou stěrkou centrální zdi s krbem i se světlým obkladem vestavěných stěn s úložnými prostory. V závěru schodiště přivádí sluneční paprsky malý světlík. V patře se opakuje prvek pódia, do kterého je zasazena postel a jehož část pod velkým střešním oknem slouží třeba jako čtenářský koutek. Za dveřmi integrovanými v dřevěné stěně se nachází koupelna s tmavým kamenným obkladem a dalším světlíkem.
Prostor bytu charakterizují také atypicky řešené prvky, které najdeme třeba v posuvných dveřích oddělujících předsíň nebo nerezových madlech skříní s jemným detailem vyfrézované drážky. Interiér doplňují umělecká díla významných českých malířů, zejména nápadná abstraktní malba Evžena Šimery.

Matěj Beránek
Foto: Erik Švamberk


Autoři: LABOR13 – Martin Vomastek, Jiří Bardoděj, Albert Pražák
Místo: Praha 2, Vinohrady

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*