Loftový byt v bývalé továrně na šumák

Kdysi továrna na šumáky, posléze dílny a kanceláře. A dnes díky architektu Petru Hnátkovi, který původní dispozice zcela přepracoval, vyrostlo moderní a plnohodnotné bydlení pro mladou rodinu. Prostorný loftový byt s terasou je umístěn ve vnitrobloku v pražské Bořivojově ulici.

Dispozice bytu je nově navržena jako 3+kk s maximální volností. Záměrem bylo vytvořit velký obytný prostor s loftovým charakterem. „Od začátku jsme s majiteli diskutovali maximální otevřenost dispozice a výměnu oken za ty s původním členěním,“ říká architekt Petr Hnátek.

Skryté překvapení
Při počátečním průzkumu bylo totiž zjištěno, že se pod starým kazetovým podhledem nachází vysoký prostor pod původní úrovní stropu, přičemž horní část oken, tzv. větračky, jsou zakryty z vnější strany fasádou.

V průběhu přestavby byly vybourány veškeré příčky a podhledy a odhalil se halový prostor dvoutraktu se středovou sloupovou konstrukcí ze dřeva. Toho architekt dokázal bezezbytku využít. Dřevěná konstrukce byla očištěna a v rámci nové dispozice i pohledově zachována. Hladké bílé plochy stěn nových sádrokartonových podhledů s minimálním svěšením společně se zvětšenými okny pak interiér výrazně prosvětlily.

Vstupní chodba je změkčena obloukem a následnou chodbou, která vede do centrálního prostoru na konci dispozice – obývacího pokoje s kuchyní. Chodba je záměrně více otevřená v části západní fasády. Toto zákoutí ji prosvětluje a zároveň může v budoucnu sloužit jako pracovna či dětská herna. V případě potřeby lze tento prostor do budoucna uzavřít i příčkou, a získat tak další pokoj.

Pokoje jsou orientovány do klidového vnitrobloku na východní straně bývalé továrny na šumák.

Netradiční BOX pro koupelnu
Přáním majitelů bylo zakomponovat do nové dispozice dvě koupelny. Jednu blízko vstupu v místě původních toalet a druhou v centru dispozice v návaznosti na obývací pokoj. Tato koupelna je navržena jako samonosný „box“ obložený dřevěným obkladem, který je použitý i v jiných částech bytu. S renovovanými sloupy a dřevěnou podlahou je tak dřevo společným jmenovatelem celého bytu.

Samotná koupelna sestává z lehké samonosné sádrokartonové konstrukce opláštěné vysokopevnostními deskami. Horní část koupelny může později sloužit jako úložný prostor. Majitelé dokonce uvažují i o prostoru na spaní pro návštěvy či pro dětskou hernu. I tyto možnosti konstrukce umožňuje.

Volba padla na Habito H
Společně s majitelem jsme na konstrukci koupelny hledali materiál, který je vhodný do vlhkého prostředí, dokáže kvalitně utlumit hluk, je velmi pevný a umožní kotvení vnějšího dřevěného obkladu,“ vysvětluje architekt Petr Hnátek.

Vzhledem k tomu, že u tradičních zděných materiálů je problémem jejich hmotnost, velká tloušťka stěn, omezená akustika a pracné sekání drážek pro instalace, padla volba na desky Habito H.

Zároveň byl kladen důraz na rychlou realizaci, takže zděné konstrukce nepřipadaly v úvahu a byla upřednostněna stavba suchou cestou,“ doplňuje pan architekt.

Desky Habito H jsou použité i na dalších konstrukcích, zejména v kuchyni architekt využil skutečnost, že lze kotvit předměty v kterémkoli místě běžným vrutem do dřeva. Majitelé totiž nechtěli dopředu řešit umístění jednotlivých skříněk či jiných zavěšovaných předmětů a konkrétní plochy vyztužovat přídavnými profily či výdřevami.

Pro zdraví a pohodlí
Protože bydlení slouží mladé rodině, tak se při výběru materiálů samozřejmě hledělo i na jejich zdravotní nezávadnost, což sádrokartonové desky Habito H prokazatelně splňují.

V rámci přestavby se podařilo vytvořit velkorysý obytný prostor s krásným světlem, kde se mladá rodina cítí příjemně.

podle podkladů společnosti Rigips

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*