Logická a efektivní kombinace: plošné vytápění a chlazení

Plošné vytápění a chlazení, tedy podlahové, stropní a stěnové, se stále více dostává do popředí zájmu projektantů. Důvody jsou zřejmé – z hlediska vytápění jde o neustále se zlepšující tepelně-technické parametry objektů, které mají za následek snižování potřebného otopného výkonu, a zcela tedy dostačuje nízkoteplotní systém. Pro potřeby chlazení bereme v úvahu klimatické změny v posledních letech, které stojí za výrazným nárůstem teploty vnitřního vzduchu i ve velmi dobře zaizolovaných budovách. Sálavé plošné chlazení navíc disponuje mnoha výhodami, které hovoří v jeho prospěch v porovnání s klasickými systémy klimatizace.

Podlahové vytápění
Pro systém vytápění je nejvhodnější podlahová varianta. Díky vysokému podílu energie sálání plošných otopných systémů se pocit tepelné pohody dostavuje při nižší teplotě, než je tomu u klasických radiátorů, a teplotu vzduchu v místnosti je tak možné snížit o 1 až 2 °C, což v praxi znamená možnost snížit náklady na vytápění o 6, respektive 12 %.  Teplota otopné vody musí být u podlahového vytápění mnohem nižší, než teplota vody v klasických radiátorech, proto je ideální jako zdroj volit tzv. nízkoteplotní zdroje – kondenzační plynové kotle, tepelná čerpadla, popřípadě tepelný solární systém. Dochází pouze k minimálnímu proudění vzduchu, tím pádem je víření a cirkulace prachu snížena na minimum. V neposlední řadě umožňuje plošné vytápění volné architektonické ztvárnění prostoru, které není limitované umístěním topných těles. 

Systém plošného vytápění a chlazení REHAU RAUTHERM S spoléhá na kvalitu materiálu PE-Xa (síťovaný PE), který má vynikající pevnost i při vyšších teplotách (až do 110 °C), je odolný proti vzniku napěťových trhlin, má vynikající odolnost proti stárnutí následkem tepla, velmi dobrou rázovou a vrubovou houževnatost až pod -50 °C a vysokou pevnost proti oděru, což je důležité při realizaci systému na staveništi. Vysoce flexibilní systém navíc vyniká rychlou a jednoduchou tvorbou spoje pomocí násuvné objímky (díky paměťovému efektu je za studena rozšířená trubka nasazena na příslušný fitink a následně slisována s násuvnou objímkou), který je nerozebíratelný a tím pádem je možné ho umístit i přímo pod omítku nebo do betonové mazaniny. Pokládka je možná jak suchým tak mokrým způsobem.

Plošné chlazení vhodné do stropu
Sálavé plošné chlazení se většinou umisťuje do stropní konstrukce. Ve srovnání s klasickou klimatizací není plošné chlazení tak agresivní, protože nevysušuje interiér, nevíří prach a nevytváří pocit „průvanu“. Protože je třeba se na ochlazovaných plochách vyhnout dosažení teploty rosného bodu (aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti), je nutné navrhovat chladící strop s odstupem + 2 K od teploty rosného bodu. 

Při uložení stropního vytápění/chlazení je možné volit jak mokrou tak suchou variantu. Při mokrém uložení dochází po ukotvení trubek na nosnou stropní konstrukci rovnou k aplikaci omítkového systému – u vápenocementových a cementových omítek ve dvou vrstvách, při které se nad rovinu trubek umisťuje výztužná síťka pro zesílení omítky, v případě omítek sádrových ve vrstvě jedné. Tloušťka omítkové vrstvy pak dosahuje od 10 do 25 mm, podle velikosti topných trubek. Suché uložení je ideální pro stropy snížené o sádrokartonové podhledy. Trubky mohou být buď zapuštěné přímo do sádrokartonových desek, popřípadě uloženy kontaktně na podpůrnou konstrukci tak, aby se těsně dotýkaly tepelně vodivé desky. Tento způsob instalace je ideální pro administrativní budovy, kde najdou své uplatnění i akustické chladící stropy s děrovanými sádrokartonovými deskami.

Zkušenosti z praxe
Společnost Carmina spol. s r.o., která je na českém trhu předním dodavatelem speciálního vrtacího nářadí včetně příslušenství, má zkušenosti s provozem kombinovaného plošného vytápění a chlazení REHAU již několik let. Ve dvoupatrovém sídle firmy byl instalován systém podlahového vytápění (deska Varionova + červené potrubí průměr 17 mm) a stropního plošného chlazení v sádrokartonovém podhledu (průměr potrubí 10 mm). Vytápěná plocha zde činí 400 m2. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo švédské firmy IVT se zemními vrty o délce 400 m. Důvodem pro takto dimenzované řešení byly parametry v režimu pasivního chlazení (proto 4 vrty po 100 metrech) s cílem minimalizovat náklady provozu v letním období. 

Plášť budovy s celkovou tloušťkou 30 cm má bohaté zasklení, provětrávanou fasádu a stěny složené z PUR panelů upevněných v ocelové konstrukci. Na střeše budovy jsou navíc instalovány kolektory pro ohřev teplé vody, aby se v letních měsících zbytečně nezapojovalo tepelné čerpadlo (systém je doplněn 1000litrovým zásobníkem na teplou vodu). Stropní chlazení pracuje s teplotou okolo cca 17 °C a podlahové vytápění obvykle s 22 °C. Spokojenost s tepelnou pohodou a příjemné prostředí v jakémkoliv ročním období podtrhují neuvěřitelně nízké náklady na provoz zařízení.  

www.rehau.cz

podle podkladů společnosti Rehau

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*