LOVE Architecture: Villa 3S

Nádherný pozemek, ještě přímo v Grazu-Geidorfu, silně omezující regulační plán a velmi ambiciózní rozpočet tvořily výchozí body pro návrh mého vlastního domu, říká se v autorské zprávě.Místo: Graz, Rakousko
Architekt: LOVE Architecture
Plocha: 145 m2
Realizace: 2010
Cena: 1725 €/m2 (bez DPH)
Foto: archiv autorů, Jasmin SchullerJednoduchý a přesto komplexní, jasný a přece hravý, lehký a optimistický, malý a přesto velký. Nekonvenční, zvláštní místo a přece velmi všední mělo být místem domu pro mě a mou rodinu. Základní myšlenkou bylo, aby hranice mezi domem a zahradou byly co možná plynulé, aby se obytný prostor rozšiřoval na vlstní relativně velký pozemek. To znamená co nejsubtilnější a mnohoznačné hranice a přechody mezi vnitřním a vnějším: rozsáhlé prosklení s velkými posuvnými dveřmi; terasy, které vedou na pozemek, a zastřešené plochy rozmazávají hranice.

Další řešení vyplývaly z relativně rigidního regulačního plánu požadujícího sedlovou střechu s předepsaným sklonem. Vrásnění vychází z podesty pro sezení na jižní terase přes vnější zeď, pokračuje přes střechu, zabaluje tělo stavby a mimochodem utváří "sedlovou střechu" bez konvenčního vzezření. Toto vrásnění prostorově diferencuje vlastní obvod a dodává celému komplexu ještě větší napětí. Skrze takto vzniklou prostorovost a perspektivu dům vypadá z každé strany zcela jinak.
Vnitřní prostory dosahují výška až čtyř metrů, takže celý dům vypadá mnohem větší. Uvnitř je dům organizován kolem hlavního ústředního prostoru – kuchyně, jídelna a obývací prostor. Velké posuvné dveře mezi jednotlivými místnostmi propojují celek do plynoucího prostoru. Při zavřených dveřích má každá místnot své soukromí a svou zvláštnost. Každá místnost se může rozšířit ven. Tak například koupelna se může otevřít na terasu s venkovní sprchou, na niž není odnikud vidět.

Stavební materiál je masivní: cihlové a betonové zdi a ocelobetonová akumulační střecha obložená zvenku dřevem. To jednak stíní střešní plášť a jednak opticky spojuje terasy a střechu do jednoho celku.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*