Lundgaard & Tranberg Architects: Tietgenova kolej v Kodani

Kolej se nachází nedaleko Kodaňské univerzity v lokalitě Ã?restad Nord, což je nedávno navržené centrum pro kulturu, media a komunikační technologii. Nově projektovanou oblastí vedou vodní kanály a zdejší výstavba má konzistentní, pevnou stavební strukturu. Jednoduchý kruhový tvar Tietgenovy koleje je urbanistickou reakcí na kontext, která v nově projektované oblasti prezentuje odvážný architektonický přístup.


Architekti: Lundgaard & Tranberg Architects
Adresa: Rued Langgaards Vej 10, Kodaň, Dánsko
Plocha: 26 515 m2
Umělecké dílo: Aggebo & Henriksen
Foto: Jens M. Lindhe
 

 

 

Dynamický, sochařský výraz projektu vzniká z kontrastu mezi celkovým tvarem budovy a poctivým vyjádřením jednotlivých programových prvků. Kruhový tvar budovy jako symbolu rovnosti a společenství kontrastuje s individuálními vyčnívajícími objemy jednotlivých rezidencí. Základní iInspirací pro tento projekt je právě toto setkání kolektivu a individuality, což je charakter vlastní typu kolejní budovy.
Válcový objem je orientován kolem vnitřního nádvoří. Horní úrovně jsou organizovány tak, že apartmány jsou podél vnějšího obvodu s výhledem do okolí, zatímco společné a společenské funkce jsou orientovány do vnitřního dvora. Společné prostory jsou dramatické formy, vyčnívající do dvora. Apartmány jsou v měnícím se taktu různě hluboké a v důsledku toho vnější obrys získává svůj charakteristický krystalický výraz. Vyjevuje se tak jedinečná identita každého bytu a neutralizuje se potenciál válcového tvaru jako nositele městské monumentality.


Dvůr je přístupný otevřenými pasážemi v přízemí, z nichž vedou také vertikální přístupy do pěti sekcí budovy. V každém patře každé z pěti sekcí je dvanáct apartmánů rozmístěných kolem společných ploch a kuchyní. Zařízení společná celé koleji jsou v přízemí.

Projekt Tietgenovy koleje bylo možné uskutečnit díky daru z Norských fondů. Dotace umožnila realizovat „kolej budoucnosti“ prostřednictvím jasné a vizionářské architektonické ideje. Bydlení pro asi 400 studentů je referenčním projektem mezinárodního významu.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*