MČ Praha 10 motivuje developery k finanční spoluúčasti

MČ Praha 10 má unikátní metodiku, kterou motivuje developery k finanční spoluúčasti na veřejné infrastruktuře
Obec získá finance na svou veřejnou infrastrukturu. A soukromý stavebník bude předem znát podmínky pro výstavbu, svoji spoluúčast a její požadovanou výši. Desítka má metodiku pro jednání s developery, která je jedinečná jasně stanovenými pravidly spolupráce a transparentností. Její podobu schválilo Zastupitelstvo MČ Praha 10 v pondělí 2. března 2020. Vršovická radnice by se ráda stala příkladem dobré praxe i pro ostatní městské části a další města.

„Budeme důsledně apelovat na developery, aby se podíleli na řešení bezprostředních dopadů svých projektů na okolí. Půjde například o zvyšování kapacity škol a školek, opravy ulic a chodníků nebo budování nových parkovacích stání a zastávek MHD,“
vypočítává místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS).

Pokud se soukromý stavebník rozhodne s radnicí spolupracovat, zaváže ho to k investicím do veřejné infastruktury, která je v metodice taxativně vymezena. Výše investice se vypočítá podle každoročně aktualizovaného koeficientu stanoveného s ohledem na rozpočet městské části a objem výstavby na jejím území v uplynulých pěti letech.

V roce 2020 budou developeři přispívat 915 Kč­­/m2 hrubé podlažní plochy záměru.

„Spoluúčast samozřejmě nemůžeme nikomu nařídit a nemá žádný vliv na průběh stavebního řízení,“ zdůrazňuje místostarosta Valovič. „Sami developeři ale oceňují, že koncepčně narovnáváme podnikatelské prostředí, děláme ho transparentním a přehledným. Ostatně měli zastoupeni v pracovní skupině k tvorbě metodiky. Městská část se stává pro investory sebevědomým, ale předvídatelným partnerem. Věřím, že se nám tím podařilo dosáhnout požadovaného win-win řešení,“ dodává Martin Valovič.

„Vzhledem k jasně nastaveným pravidlům budou vztahy od začátku založeny na korektní bázi. Náš protějšek získá kredibilitu jako partner městské části. Finance, kterými přispěje na veřejnou infrastrukturu, půjdou na zvláštní účet a nakládání s nimi bude moci otevřeně sledovat. My s ním zase můžeme od začátku konzultovat investice, které by možná v rámci svých CSR aktivit stejně dělal. Takto ale mohou být koordinované a v souladu s našimi prioritami územního rozvoje,“ popisuje místostarosta Valovič. „Prakticky řečeno: Obec má zájem na zlepšení své vybavenosti, stavebník chce zase svým klientům nabízet bydlení nebo pracovní příležitosti v obci, která bude plně funkční. Oba dva tak společně vytvářejí podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj obce,“ dodává Martin Valovič.

Metodika s názvem „Spoluúčast privátního sektoru na veřejných výdajích“ vznikla ve spolupráci s Ústavem prostorového plánování Fakulty architektury ČVUT v Praze. V rámci její tvorby byla podrobně analyzována praxe v této oblasti ve vybraných evropských zemích. I na základě těchto rešerší (je jim věnována část A metodiky) byla stanovena samotná rámcová pravidla pro spolupráci stavebníků s městkou částí Praha 10. 
tisková zpráva MČ Praha 10

Praha 10 chce s developery smlouvy o příspěvcích na svůj rozvoj

(ČTK) – Vedení Prahy 10 chce s developery uzavírat smlouvy, podle kterých by přispívali na opravy ulic nebo rozšiřování škol a školek. Pokud smlouvu podepíšou, budou letos platit 915 korun za metr čtvereční z hrubé podlažní plochy svého projektu. Cílem je snížit dopady staveb na rozpočet městské části, která musí občanskou vybavenost hradit ze svého. Podpis dohody s radnicí bude dobrovolný. ČTK to 5. března 2020 sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Záměr schválili zastupitelé městské části.
„Budeme důsledně apelovat na developery, aby se podíleli na řešení bezprostředních dopadů svých projektů na okolí. Půjde například o zvyšování kapacity škol a školek, opravy ulic a chodníků nebo budování nových parkovacích stání a zastávek MHD,“ uvedl místostarosta Martin Valovič (ODS).
Podpis smlouvy a příspěvek bude pro stavebníky dobrovolný, radnice je k tomu nemůže nutit. Podle místostarosty je ale spolupráce výhodná pro obě strany. „Obec má zájem na zlepšení své vybavenosti, stavebník chce zase svým klientům nabízet bydlení nebo pracovní příležitosti v obci, která bude plně funkční. Oba dva tak společně vytvářejí podmínky pro dlouhodobě udržitelný rozvoj obce,“ uvedl Valovič.
Částka, kterou stavebník zaplatí, se bude každý rok měnit. Peníze vybrané od developerů pošle městská část na zvláštní účet, který bude moci veřejnost sledovat a kontrolovat.
V minulosti takzvané plánovací smlouvy začaly se stavebníky domlouvat jiné radnice. Loni v říjnu například Praha 7 oznámila, že jedná o příspěvku až 25 milionů korun. Týká se to projektů nad 250 metrů čtverečních nových bytových či administrativních ploch. Praha 4 poprvé oznámila takový záměr v roce 2015.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*