Magistrát se dohodl s Trojou, stavba čističky má zelenou

Díky dohodě může nabýt do konce ledna platnosti územní rozhodnutí, Praha by podle Štěpánka mohla začít stavět do jednoho roku.

Magistrát se dohodl s městskou částí Praha-Troja na spolupráci při nutné přestavbě čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze. Radnice Troji nebude dále blokovat přípravná řízení na stavbu, magistrát na oplátku čističku zakryje a zatravní, v Troji také bude investovat do infrastruktury. Novinářům to řekli radní Petr Štěpánek a starosta městské části Praha-Troja Tomáš Drdácký. Díky dohodě může nabýt do konce ledna platnosti územní rozhodnutí, Praha by podle Štěpánka mohla začít stavět do jednoho roku.

„Jsem velmi rád, že k této shodě došlo. V praxi to mimo jiné znamená, že městská část stáhne všechna podání a ukončí všechny kroky, kterými se zatím proti platnosti územního rozhodnutí bránila,“ řekl Štěpánek.

„Upouštíme od našich připomínek. Projekt ale stále není ideální a akceptovatelný. Areál bude působit jako velký nepřekonatelný blok,“ zdůraznil Drdácký. Troja proto požaduje, aby se její odborník podílel na další projektové přípravě rekonstrukce. Trojské radnici se také nelíbil vzhled čistírny. Hlavní město proto projekt přepracovalo, většina čistírny by nyní měla být schována pod zemí. „Drtivá většina areálu tak bude přístupná veřejnosti. Například v New Yorku je park, kde nepoznáte, že stojíte nad čističkou,“ podotkl Štěpánek. „Zastřešení“ čistírny bude podle Štěpánka magistrát stát miliardu korun.

Magistrát také přemístí zpracování kalů mimo Císařský ostrov. „Vymístění kalového hospodářství je podle nás nezbytnou podmínkou dalšího působení čističky v Troji,“ řekl Drdácký. Kal by se měl podle Štěpánka spalovat, není ale ještě určené kde. V úvahu připadají malešická spalovna, tepelné elektrárny nebo cementárny.

Hlavní město Troji za ústupek slibuje i podporu dopravní obsluhy zoologické a botanické zahrady nebo Trojského zámku.

K přestavbě ještě není hotová projektová dokumentace, Štěpánek proto nedokázal celkové náklady na přestavbu odhadnout. Podle dřívějších odhadů by to ale mohlo stát kolem deseti miliard korun.

Územní řízení na přestavbu čističky trvá více než dva roky. Kvůli zdlouhavému řízení město nestíhá čerpat peníze vyčleněné na stavbu. Pro loňský rok se počítalo s částkou kolem 480 milionů korun, utraceno bylo jen asi jedno procento. Letos je v rozpočtu na přestavbu více než miliarda korun, někteří opoziční zastupitelé odhadují, že město peníze opět neutratí.

Už delší dobu je jasné, že přestavba čistírny na Císařském ostrově se nestihne v termínu, do kterého mají tato zařízení podle závazku České republiky vůči Evropské unii splňovat limity pro čistotu vypouštěných odpadních vod. Evropská komise požaduje po všech členských zemích EU, aby tyto limity splnily do roku 2010. Čistírna už nyní pracuje kvůli nedostačující čistotě vypouštěných odpadních vod na výjimku, stejně tomu bude i při přestavbě. Navzdory tomu, že se rekonstrukce nestihne, sankce od Evropské unie Praze podle hlavního města nehrozí.

Město zřejmě nebude moci na rozdíl od jiných měst počítat s dotací z evropských fondů, jestliže nezmění vodohospodářskou smlouvu, která přesahuje rok 2022. Praha má uzavřeny smlouvy s vodárenskou firmou do roku 2028.

Zdroj: Zpráva ČTK 27.1.2009

Doplněno Stavbaweb:
Ústřední čistírna odpadních vod – základní informace, technologii čištění odpadních vod, fotografie a provozní schema čističky naleznete zde.
Vizualizaci nazvanou ZELENÝ OSTROV, kdy drtivá většina nových částí čističky by měla podle představ města zmizet pod zem naleznete zde.
 


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*