Majitelé novostaveb zřejmě začnou platit daň z nemovitosti

Senát schválil vládní novelu, která dosavadní osvobození z placení této daně u nově postavených domů ruší.

 Majitelé novostaveb pravděpodobně budou muset platit daň z nemovitosti. Senát 18.12.2008 schválil vládní novelu, která dosavadní osvobození z placení této daně u nově postavených domů ruší. Rozhodl tak navzdory výhradám jak některých vládních, tak opozičních senátorů, podle nichž jde o změnu pravidel uprostřed hry. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, by mohla začít platit od Nového roku.

Dosavadní osvobození od daně na 15 let je podle ministerstva financí nesystémovým a diskriminačním opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) to označil za „přežitý nástroj podpory bytové výstavby“, který se ruší na základě požadavku starostů obcí, neboť výnos z daně je příjmem obecních rozpočtů. Například obyvatelé nových domů v satelitních městečkách tyto daně nemuseli platit na rozdíl od starousedlíků.

„Dochází k velmi obtížně pochopitelným situacím, kdy obecní zastupitelstvo si odhlasuje trojnásobné, čtyřnásobné zvýšení daně z nemovitostí. Starým domorodcům se zvýší několikanásobně odvodová povinnost a těm naplaveninám, kteří tam přišli jako noví sousedé a postavili si domy, se to v zásadě netýká, protože jsou 15 let osvobozeni,“ uvedl ministr.

Podotkl, že tento rozpor se týká i jeho, neboť si v Bechyni na Táborsku před deseti lety postavil dům, jako místní zastupitel podpořil ztrojnásobení daně, kterou na rozdíl od něj musí platit jeho sousedka důchodkyně. „Nedělá mi to dobře. Nedělá to dobře ani ve vztahu Kalousek a jeho sousedka,“ podotkl.

Senátor ODS Pavel Eybert (ODS) označil novelu za nesprávný krok. Tato daň je podle něj „v podstatě trestem za to, že se někdo sám za sebe postaral o své bydlení. Podle něj by bylo třeba daň z nemovitostí nahradit obecní daní, do níž by byly podle dalšího senátora ODS Jaroslava Kubery zahrnuty i všechny nyní vybírané obecní poplatky. Senátor ČSSD Vladimír Dryml obvinil ODS a KDU-ČSL, že chtějí novelou potrestat všechny, kteří se přičinili o bydlení ve vlastním domě.

O daňové osvobození mají přijít i ty nemovitosti, které jejich majitelé nechali zateplit. Proti tomu se postavila například předsedkyně senátorského Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová, podle níž by tyto stavby nějaké zvýhodnění mít měly. Celkově ale novelu podpořila spolu s dalšími 48 z 69 přítomných.

Novela má zároveň v zájmu zemědělců zabránit obcím v případě vybraných zemědělských pozemků, například orné půdy, zahrad, vinic nebo sadů, aby u těchto nemovitostí mohly v souladu s dosud platným zákonem navyšovat sazbu této daně. „Ponecháváme tuto možnost pouze u nemovitostí, neboť teoreticky lze vnímat daň z nemovitosti jako příspěvek na obecní infrastrukturu, která má zajišťovat provoz nemovitostí, což nejsou pole, vinice a zahrady,“ dodal Kalousek. Senátoři v tomto případě poukazovali na to, že obce mají přijaty příslušné vyhlášky a z výnosy počítají ve svých rozpočtech.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.12.2008

Související články:
Sněmovna schválila zrušení daňového osvobození u novostaveb

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*