Malý byt s velkými možnostmi

Odpovědí na dramaticky rostoucí ceny bytů nejen v Praze, může být prostorový koncept bytu 2+kk.  Jeho výměra je 60 m2 a svou dispozicí na první pohled neumožňoval příliš mnoho prostorových experimentů. Přesto se nám sem podařilo dostat funkce, které by jinak potřebovaly výrazně větší prostor. Nejsou malé výzvy ani měřítka a v případě bytu 2+kk jsme do hlavního obytného prostoru vložili několik funkcí: kuchyni, obývací pokoj s jídelnou, pracovnu a ložnici. Hlavní kouzlo je ale na první pohled skryté. Jak ve stropě, tak v pojízdném modulu, kterým lze prostor měnit podle denní doby, funkce a potřeby. Interiér se tedy mění – ráno je připravena jídelna, přes den slouží jako pracovna a navečer se shora „snese“ dvojlůžko. Vyřešili jsme tak absenci druhé ložnice, bydlí tu totiž čtyřčlenná rodina.
Zvednutím postele pomocí elektrického mechanismu do sníženého podhledu je přes den obývací pokoj dostatečně prostorný, což umožnilo umístit sem i malou domácí pracovnu. Další mobilním vybavením je nábytkový úložný díl, který se posouvá ve vodicích lištách umístěných v podlaze. Tím se pak dá podle potřeby měnit poměr velikosti obývací a jídelní části. Nosnou konstrukci mobilního úložného dílu tvoří prostorový rám složený ze stojatých průběžných sloupků. Vybavení bytu doplňuje atypický nábytek kuchyně a obývacího pokoje.
Použití dekoru dřeva na podlaze i na kuchyňské lince ladí s bílými povrchy ostatních atypických nábytků a prostor opticky zvětšuje. S tím naopak kontrastujte červená barva vstupních dveří dětského pokoje. Práce s prostorem a s detaily odkazují k japonské úspornosti.

Autorská zpráva
Foto: Roland Szabo


Autoři: Ing. arch. Ondřej Fuchs, Ing. arch. Adam Látal
Plocha: 59,5 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*