Malý objekt s velkým přesahem

„Svatý Hostýn je jedno z nejznámějších míst v České republice a každoročně ho navštíví tisíce lidí. Nepřitahuje jen věřící poutníky, svou atmosférou a umístěním v srdci Hostýnských vrchů láká spousty turistů i sportovců v jakémkoli ročním období. V současnosti se opět začíná přemýšlet a mluvit o postoji k životu. I přesto, že věřících dle průzkumů stále ubývá, každý člověk potřebuje mít něco, čemu věří. Někdo má na prvním místě rodinu, jiný přírodu, další nějakého z mnoha Bohů. Nezaměřuji se na žádnou skupinu věřících ani bezvěrců. Proto se snažím vytvořit jakousi formu poutě, ve které si každý najde to své. Ať už rozměr duchovní, sportovní či rekreační. Záměrně jsem lehce potlačila onu nejzřetelnější duchovní rovinu Svatého Hostýna. Vytipovala jsem dle mého nejlepšího svědomí sedm zásadních bodů, které jsou propojeny nejfrekventovanějšími stezkami. Ráda bych, aby se staly startovacími body pro obrození cesty na svatý Hostýn.“  – Těmito slovy začínala diplomová práce naší architekty Lenky Jalůvkové (v té době Bulisové) z roku 2015 pod vedením architekta Jirky Marka.

Jeden z oněch sedmi zásadních bodů je autobusová zastávka U hřbitova.
Po osvětě, lehkém nátlaku a nekonečném přesvědčování, řeklo vedení města Bystřice pod Hostýnem, že by rádi realizovali toto první zastavení. Po korekci a úpravách projektu z diplomové práce jsme navrhli jednoduchý objekt, který slouží jako nástupní bod do Hostýnských vrchů a na samotný svatý Hostýn – autobusovou zastávku. Až zpětně nám došlo, že tak malým objektem protečou stovky až tisíce lidí ročně, daleko víc, než jsme dosud ovlivnili všemi svými domy dohromady. Malý objekt s velkým přesahem.
Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu z českého modřínu, ošetřenou olejem, s vegetační střechou. Posazena je na podstavci z pohledového betonu. Informační systém, který tvoří tři prosklená pole, obsahuje mapu Hostýnských vrchů, mapu Bystřice pod Hostýnem a jízdní řády. Celá plocha je zvýrazněna žulovými dlažebními kostkami, které byly recyklovány z původní silnice ve městě. Jednoduchá, přehledná, prosvětlená zastávka, kde můžete čekat na autobus, dát si svačinu, mrknout do mapy a nebo si domluvit rande. Prostě krásný multifunkční prostor na malém městě u hřbitova.
Snad to nebylo poslední zastavení v Hostýnských vrších a doufáme, že další na sebe nenechají dlouho čekat!

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Autor: studio ValArch – Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková; spoluautoři Bc. Tomáš Kašík, Ing. Roman Musil
Klient: Město Bystřice pod Hostýnem
Zastavěná plocha a užitná plocha: 34 m2, 45 m3
Náklady: 0,9 mil Kč

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Skvělé. Ale teď vážně. Čtyři autoři a objekt, který je jenom 34 m2 přístřeškem s velkohubým prohlášením, že se jedná o krásný (proč se nepochválit, že…) multifunkční prostor. Stojí to, bude zajímavé se někdy podívat, jak to bude vypadat za rok dva…podobné objekty by měly kromě snů svých tvůrců vzít v úvahu, že to bude za chvíli zcela zničené a hnusné jako posprejovaná ohrada.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*