Marek Jan Štěpán, kostel sv. Václava v Sazovicích

Sazovice 15. prosince 2014 – Kostel, jehož stěny se stáčí jako smotek papíru, odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách, a betonová podlaha, jež kruhem opisuje půdorys pražské kaple sv. Václava. Tak bude vypadat kostel, který se na jaře začne stavět v Sazovicích na Zlínsku. Obyvatelé vesnice se 700 obyvateli se před Vánoci dočkali: po třech letech získali poslední potřebné razítko. Autorem projektu je Marek Jan Štěpán.


Atypický válcový kostel se v Sazovicích začne stavět na jaře. /VIZUALIZACE

Myšlenka postavit kostel začala v Sazovicích vznikat ještě před druhou světovou válkou. Před třemi lety se Sazovičtí k myšlence opět vrátili, založili Spolek pro stavbu kostela a oslovili architekta Marka Jana Štěpána. Výsledkem je projekt atypického válcového kostela, který na jaře začne růst v centru Sazovic.
Sazovický kostel bude vypadat jako „papírový smotek“, z něhož se odchlipují lístky. „Chtěl jsem, aby kostel vypadal co nejméně materiálně, aby byl co nejvíce odhmotněn. Vstup člověka do chrámu má být totiž cestou od vnějšího materiálního světa k vnitřnímu duchovnímu,“ popisuje myšlenky projektu jeho autor, architekt Marek Jan Štěpán.


Architekt Štěpán měl na výběr ze čtyř pozemků. Nakonec se společně s farníky rozhodli pro ten v jádru obce, s jemnou ale hustou sítí sociálních a urbanistických vazeb. / VIZUALIZACE

Návštěvník tak hmotu a tloušťku stěn neuvidí – půlmetrové zdi se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu – jako papír. Světlo do prostorů kostela nepřivádí běžná okna, ale zářezy ve válci. Ty jsou zahnuty tak, aby dovnitř pronikalo boční odrážené světlo a klouzalo po měkkých křivkách. Světlo tak bude tvarovat vnitřní prostor kostela i prožitek příchozích. 


Interiér sazovického kostela bude jednoduchý a čistý, aby návštěvníkům kostela přinesl pocit ztišení a klidu./VIZUALIZACE

tavba svým měřítkem vychází z  pražské kaple sv. Václava – kruhem opisuje její čtvercový půdorys. „Kostel v Sazovicích je rovněž zasvěcen sv. Václavovi, kruh v tomto měřítku navíc zcela odpovídal  sazovickému konceptu a kapacitám. Kruh chápu také jako tečku, jako místo zastavení či spočinutí,“ vysvětluje inspiraci architekt Štěpán.
 

Ze soukromých peněz
Kostel bude v Sazovicích stát poprvé v historii obce. „Myslím, že kostel život v Sazovicích změní. Nejenže lidé nebudou muset dojíždět do sousedních Mysločovic, jako doposud, doufáme, že se ze stavby stane také kulturní a komunitní centrum a místo, kde se budou obyvatelé Sazovic scházet,“ říká Václav Miklík, sazovický podnikatel a patriot.
Kostel vznikne za peníze Sazovických – část peněz pokryje sbírka, kterou Sazovičtí organizují, většinu zaplatí sazovičtí podnikatelé. „V Sazovicích jsem se narodil a mám je moc rád. Kostel tu ale zkrátka chybí,“ říká pan Miklík.
Spolupráci s lidmi ze Sazovic si nemůže vynachválit ani architekt Štěpán. „Překvapila mě jejich otevřenost k novému a modernímu pojetí sakrálních staveb. Limity jsem měl jen v rozpočtu a velikosti stavby, kterou si můžu dovolit,“ říká Marek Jan Štěpán. Obec nabídla ke stavbě kostela čtyři pozemky, zvítězil nakonec ten, který se nachází v jádru obce. „V okolí je jemná, ale hustá síť sociálních a urbanistických vazeb. Stavba kostela v tomto místě zakotví okolní veřejný prostor v čase,“ dodává architekt.


SKICA: Stavba má připomínat smotek papíru, z něhož se odklopují lístky. / ŘEZ stavbou sazovického kostela. V kostele bude zvonice i společenské centrum – sál a klubovna.

Interiér bude jednoduchý a čistý, aby návštěvníkům kostela přinesl pocit ztišení a klidu. „Starší kostely jsou plné vizuálních informací – veškerý příběh je vepsán v obrazech, sochách, ve výzdobě. Dnes jsou už lidé informacemi přehlcení, v kostele by proto měli vnímat jen čistotu prostoru a klid a uvědomovat si své nitro,“ vysvětluje architekt Štěpán. Klidu i intimitě prostoru napomáhá světlo, které prostory osvětluje přes zářezy ve stěnách, zároveň ale z kostela není vidět na okolní svět.
Lavice budou soustředné kolem kruhového presbytáře. Na horním kůru budou umístěny varhany, v jednom ze zářezů bude zvonice. Součástí kostela bude i společenské centrum – sál a klubovna.
Sazovický kostel bude čtvrtým nově vybudovaným kostelem architekta Marka Jana Štěpána. Pátý kostel se chystá v brněnské městské části Lesná.

O stavbě
Název stavby: Kostel sv. Václava v Sazovicích
Předpokládaný termín dokončení: 2017
Investiční náklady: 20 mil. Kč
Průměr stavby: 15,4 m
Výška: 12 m
Kapacita: 180 lidí
Počet podlaží: tři nadzemní podlaží a suterén
Celková plocha řešeného území: 3970 m2

Zdroj: Newsletter Atelieru Štěpán

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*