Marek Štěpán: rekonstrukce areálu Café Fara v Klentnici na Moravě

Prestižní titul v soutěži Grand Prix architektů 2012 v kategorii rekonstrukce získal za projekt areálu Café Fara v Klentnici arch. Marek Jan Štěpán z brněnského Atelieru Štěpán. Ocenění mu letos v květnu udělila Obec architektů.
Architekt Marek Jan Štěpán při převzetí ceny
Český Oscar pro architekty – Národní cena za architekturu v kategorii „rekonstrukce“, putuje letos do Brna
Nejlepší rekonstrukce roku 2011
„Až podle reakce okolí jsem si uvědomil význam tohoto ocenění. Je na ní vidět, že dobrá architektura může vznikat i mimo urbánní a architektonická centra,“ říká v reakci na ocenění arch. Marek Jan Štěpán.

Letos po dvanácté hostí Národní galerie v Praze výstavu vrcholové soutěžní přehlídky architektonických prací, které byly vždy v uplynulém roce dokončeny na území České republiky – Grand Prix architektů.

Výstava představuje 71 soutěžících staveb rozdělených do šesti kategorií. V kategorii „rekonstrukce“ zastoupenou 12 projekty, porotu nejvíce zaujala rekonstrukce areálu Café Fara v Klentnici na Moravě, kterou realizoval arch. Marek Jan Štěpán. Zařadil se tak po bok významných českých architektů, kteří získali toto ocenění, jako je např. Roman Koucký.„Areál Café Fara v Klentnici je výjimečný zachováním svého genia loci*. Citlivá rekonstrukce původní pozdně barokní fary, sousední staré školy a moderní archetypální dostavba atmosféru místa zesilují,“ říká arch. Marek Jan Štěpán. „Při realizaci projektu jsem vycházel ze svých zážitků z dětství z návštěv na farách. U dostavby jsem chtěl, aby voněla dřevem a včelím voskem, aby byl příchozí pohlcen svými smysly.“
Dřevěný penzion postavený na místě původních chlívků je malou, abstraktně stylizovanou stodolou. Vertikální modřínové latě její fasády vytvářejí poetické pozadí pro vržené stíny ořešáku na dvoře.

Podle poroty z Obce architektů propojuje původní i nová část shodná atmosféra. Novostavba, přestože používá archetypální tvar a tradiční materiály, vyniká řadou originálních a inovativních motivů. Výsledkem dlouhotrvajícího procesu obnovy je živý areál, svým měřítkem, členitostí i výrazem respektující a zároveň rozvíjející charakter místa.Zajímavosti projektu Café Fara:
· archeologickou zajímavostí je nalezení Klenotnické Madony, což je gotická dřevěná socha vysoká asi 1,2 metru. Řadu let se skrývala pod nánosy barev a byla považována za bezcennou. Poté, co se z ní barva začala loupat, vzbudila zvědavost. Její kopie je nyní vztyčena na sloupu ve farním sadu.
· V 50. letech min. století bylo na fasádu fary ke kostelu umístěno sgrafito s tématem „dobrého pastýře se stádem ovcí“. Pozoruhodná na něm je podoba pastýře, který je v duchu 50. let podobný soudruhu Gottwaldovi, byť je autorkou řádová sestra.
· Z architektonického pohledu každá část areálu provází jiný materiál.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Penzion Café fara byl publikován v časopise Stavba č. 4/ 2011

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*