Mariánská Týnice představí Santiniho stavby, modely a vizualizace

(ČTK) – Novou expozici věnovanou architektuře Jana Blažeje Santiniho chystá Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Klášter vybudovaný v polích, který je dominantou širokého okolí, zpřístupní nejen modely deseti Santiniho staveb postavených v regionu, ale také jejich vizualizace. K přiblížení postupů užívaných slavným barokním architektem italského původu využije nejmodernější metody a techniku. ČTK to řekla ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Irena Bukačová.

Mariánská Týnice na kresbě okolo roku 1785. V popředí nové proboštství, za ním ještě staré, v pozadí Týnecký rybník. (zdroj: Wikipedie Common / http://web.archive.org/web/20050109061052/www.marianskatynice.cz/fotogalerie/mt03.htm)
"Tento region se vyznačuje tím, že tu je deset staveb, které postavili podle projektu Santiniho nebo pod jeho vlivem. Je to takzvaných deset hvězd, a právě ty chceme prezentovat,"
uvedla.

Podle ní člověk, jenž v regionu navštěvuje Santiniho památky, nemá šanci vidět je pohromadě. "My bychom mu pomocí modelů chtěli představit tvarovou i myšlenkovou souvislost mezi jednotlivými stavbami. K vidění budou nejen modely, ale také vizualizace postupů v architektuře. Bude tedy zřejmé, jak stavba vznikala, jakého má ducha, jaké má technické parametry, dýchá to trochu i posvátnou geometrií," uvedla Bukačová.

Santiniho stavby v Plzeňském kraji vznikaly v první polovině 18. století v souvislosti s činností opata cisterciáckého kláštera v Plasích Evžena Tyttla, jenž byl velkým mecenášem a objednavatelem u Santiniho. Jako první v regionu to byla unikátní kaple v Mladoticích postavená ve tvaru hvězdy. Poté následovaly Mariánská Týnice a klášter v Plasích.

Nová expozice, jež by měla být otevřena příští rok, doplní současnou nabídku muzea. Celé první patro, tedy plochu asi 1000 metrů čtverečních, věnuje historickému vývoji regionu, návštěvníka zve na prohlídku minulých časů, originální předměty jsou zasazeny do prostředí městečka, venkova, staré školy, starého kostela.

O peníze žádá muzeum v rámci projektu Plzeňského kraje, jenž se pojí s projektem Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.

Doplněno Stavbaweb:
přehled Santiniho staveb v ČR naleznete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*