Martin Creed: interiér restaurace Sketch v Londýně

Pozvat umělce známého sochami z nebezpečně nastohovaného nábytku, aby navrhl interiér restarauce, je riskantní, a to i pro Sketch, londýnský restaurační a umělecký prostor, známý svými provokativními interiéry. Takže když se rozhlásilo, že britský umělec Martin Creed proměnil celý galerijní restaurant v jednu obrovskou sochu, vypadalo to že si Sketch vzal větší sousto, než dovede sníst.

Work No. 1343 a sdružuje kusy masové výroby se zakázkovými, starožitné se současným designem.

Naštěstí Creed odolal nutkání štosovat. Work No. 1347 představuje klikatící se plamínky vícebarevného mramoru, které se táhnou po podlaze a pak se zvedají do řady velkoformátových nástěnných maleb. Work No. 1343 pracuje s každým kusem nábytku i příborů v restauraci – a každý kus je jiný. V rámci těchto kroků se strávník stává částí díla a nositelem Creedova zkoumání lidské zkušenosti. Normálně by takové nacpání místnosti nábytkem všeho myslitelného stylu nebylo obhajitelné. Avšak je těžké nebýt přemožen vtipem a energií Creedovy kreace. Nemluvě o detailu a řemeslném provedení podlahy či salvy barev, která celý projekt sjednocuje.

Vítěz Turnerovy ceny z roku 2001 za instalaci osvětlení v Tate Britain shromáždil pro Work No. 1347 na podlaze 96 typů mramoru v geometrickém uspořádání a tyto vzory se pak přenášejí na stěny jako malby.

„Pruhy jsou dobrý způsob, jak dělat obklady, ale nerad se rozhoduji, jakým mají být vedeny směrem, proto jsem vybral cikcak,“ říká Creed. Šéf Sketche Pierre Gagnaire sestavil pro restauraci menu, které je odrazem autorových zájmů.

Autorka anglického příspěvku Malaika Byng
Zdroj: Wallpaper, kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*