Masarykovo nádraží dráhy zřejmě opraví za vlastní peníze

Praha 3. prosince (ČTK) – Českým drahám se nedaří opravovat nádraží ve spolupráci s partnerskými developery v projektech nazvaných Živá nádraží. Dosud například nezačala chystaná obnova pražského Masarykova nádraží, které je druhým nejvytíženějším v České republice. Jak ČTK sdělil náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer, dráhy se pokusí zahájit rekonstrukci za vlastní peníze.

Projekt Živá nádraží je založen na investici soukromých firem, které na oplátku dostanou objekt do dlouhodobého pronájmu. Ve velkých pražských stanicích navíc developeři chystají výstavbu nových obchodních a administrativních center, což je příklad „Masaryčky“ nebo Smíchova.

Podle Matzenauera jsou však smlouvy s partnery chybně nastaveny, neboť jejich plnění začíná až v okamžiku schválení územního plánu. Ten prý zatím není ani pro Masarykovo nádraží, ani pro nádraží Smíchov a Žižkov. Dráhy by proto chtěly smlouvy změnit, potřebují ale souhlas partnerů.

Ty projekty stojí a to mi vadí. Já jim říkám, vaše developerské projekty jsou sice príma, ale mně až tolik nezajímají. Já potřebuji opravit nádraží,“ řekl Matzenauer.

Dráhy se proto pokusí domluvit s partnerem prodej alespoň části pozemku u Masarykova nádraží kolem ulice Na Florenci, kde není kolejiště, a za získané peníze hodlají zahájit příští rok opravu nádražní budovy. Na místě se už začaly bourat dřevěné boudy a kácet náletové dřeviny kolem ulice.

Do projektu Živá nádraží dráhy zařadily zhruba dvacítku stanic, vesměs neúspěšně. Pro podnikatele jsou prý nádraží nezajímavá. „Ten projekt se ukazuje jako nerealizovatelný, ekonomika výpravních budov je pro podnikatele ztrátová a nedaří se najít nájemce. Například v Prostějově, což je relativně velké město, se právě zavírá obchod s květinami, protože mají měsíční tržbu 2000 korun,“ uzavřel náměstek.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*