První fáze výstavby domů pro lékaře v Butaru ve Rwandě
Architekti: MASS Design Group
Místo: Butaro, Rwanda
plocha: 500 m2
Realizace: 2012
Foto: Iwan Baan
Partners In Health (PIH), globální průkopníci ve zdravotní péči, se v roce 2005 spojili s rwandským Ministerstvem zdravotnictví a rozšířili přístup ke zdravotní péči na venkově země. Zejména se to týkalo kraje Burera s 340 000 obyvateli, jejichž přístup ke zdravotní péči byl velmi omezený. PIH si uvědomil, že získat ke spolupráci architekty může přinést další zlepšení v oblasti péče o zdraví. A tak spolu s MASS Design Group (MASS) začali v roce 2008 projekt krajské nemocnice v Butaru. Mezioborová spolupráce včetně propracovaného poučení od lékařů, zdravotních sester, zaměstnanců a veřejnosti kultivovala nové představy o tom, jak navrhnout projekt pro lepší zdravotní péči. Odhalila také klíčovou otázku v distribuci zdravotní péče: nová zařízení budou udržitelná, jen pokud mohou i nadále přilákat nejlepší pracovníky a udržet si je v dlouhodobém horizontu. MASS, PIH, a jejich partneři, vedeni Nadací Daniela E. Pontona, zahájili vícefázovou výstavbu bydlení, aby do této venkovské oblasti přilákali skvělé odborníky a udrželi si je. Bydlení tím, že poskytuje prostor pro oddech a zotavení, hraje klíčovou roli v poskytování nejlepší úrovně zdravotní péče pro domácí komunitu.
Nyní stojí na terasovitém svahu čtyři domy se dvěma ložnicemi (zhruba 1300 čtverečních stop každý), jen pět minut pěšky z nemocnice. Konstrukce je zaměřena na inovaci, bezpečnost vůči zemětřesení a udržitelnost (používají se lokální materiály). Čtyři duplexy jsou postaveny z hliněných tvárnic CSEB, vyrobených v místní dílně z místní hlíny vytěžené v místě stavby. Ve srovnání s tradičním stavěním z betonových bloků nebo pálených cihel používá se u staveb z CSEB méně cementu, není potřeba přepravovat materiál, eliminuje se potřeba pálení (a tím odlesňování), a vytvářejí se pracovní místa pro výrobu hliněných bloků.
Po otestování místní hlíny MASS přivezl lis a zahájil trénink výroby na místě. Rozvoj dovedností byl důležitý kvůli vybudování kapacity pro další stavění bezpečných a udržitelných budov, jak komunita poroste. Komunita má nyní deset zapracovaných členů, kteří jsou s to vést výrobu a dělníky, dohromady vyrobí 29 000 tvárnic během tří měsíců. Tento unikátní lis a vhodná forma bloků umožňuje použít výztuž, což je funkce v této seismické zóně nutná.
Železobetonový skelet podporuje seizmické síly CSEB. Na vnějších zdech jsou bíle natřené omítky a část fasád má druhou vrstvu ze sopečného kamene z místního pohoří Virunga. Všechny povrchy ukazují na kvalitní místní řemeslné zpracování. Podobně i všechno vnitřní zařízení je vyrobeno místně: nábytek z cypřišového a borového dřeva, na místě odlévané betonové dřezy, lehké kovové armatury nebo řemeslné dveře na míru, vytvořené z šikmých kusů, které zbyly z dřevěných příhradových krovů z eukalyptového dřeva (muvura v jazyce Mashi).
Kromě toho, že jsou do Butara lákáni odborní lékaři, znamenal projekt také učební proces pro místní obyvatele. Vše vyráběli a montovali místní zedníci, tesaři a další řemeslníci, kteří naopak architekty učili místním stavebním tradicím. MASS nakonec zaměstnali celkem 900 lidí a utratili za materiál, výrobu a stavění 400 tisíc dolarů, které šly do místního hospodářství. Projekt bydlení pro lékaře v Butaru byl dokončen v listopadu 2012.
V domech nyní bydlí jak lékaři ze Rwandy, tak přistěhovalí odjinud ze světa. Jde o první fázi mise známé jako Umusozi Ukiza, tj. Léčivý kopec. V dalších fázích přibude další bydlení pro zaměstnance i rodiny pacientů prvního centra pro léčbu rakoviny ve Rwandě. Architektem tohoto centra je opět MASS.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,