Mateřská škola v Sedlejově

Skromná mateřská školka pro 25 dětí v pasivním standardu se nachází v nárožní pozici návsi obce. Jednopodlažní objekt se sedlovou střechou, tradičního vesnického výrazu – stodoly, je vyvýšen na úroveň zahrady. Zastřešený vstup do školky je zboku od příjezdové komunikace. Dispozice půdorysu je dělena na tři části. První část má provozní charakter se zázemím pro zaměstnance, druhá je vyhrazena výdeji jídel, šatnám a sociálnímu zázemí pro děti a třetí je samotnou hernou pro děti. Společným výtvarným prvkem prostor jsou viditelné rámy konstrukce zastřešení jako skeletu – kostry jakéhosi obratlovce, s horním přisvětlením pásem střešních oken. Z herny a jídelny je výstup skrze francouzská okna na zastřešenou dřevěnou terasu a dále do zahrady. Pro výhled na náves, na rybník a na příchozí rodiče je v herně umístěno u podlahy velké okno. Světlo je možné regulovat pomocí vertikálních žaluzií. Použité materiály – bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška byly voleny vzhledem k tradičním hodnotám vesnice. Vytápění je řešeno pomocí tepelného čerpadla země voda, větrání pomocí rekuperace.
Autorská zpráva
Školka získala čestné uznání v soutěži Stavba roku Kraje Vysočina 2018 a postoupila do finále soutěže E.ON Energy Globe.


E.ON Energy Globe

Mateřská škola postoupila do finálního hlasování o vítězích 11. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe.
Z hodnocení poroty: Spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů vznikla jedinečná mateřská škola. Její budova skrývá novodobé technologie jako je tepelné čerpadlo nebo větrání pomocí rekuperace, a přitom navenek stále působí jako vesnická stodola. Ke stavbě také patří retenční nádrže pro zachytávání dešťové vody, která pak slouží pro závlahu zahrady.
Společným výtvarným prvkem interiéru jsou viditelné rámy konstrukce, tuto kostru navíc efektně osvětluje horní pás střešních oken.
Navzdory modernímu vybavení a fungování ctí jednopodlažní budova tradiční vesnické hodnoty. Sedlovou střechu pokrývají keramické režné tašky, zdivo je bílé s klasickým dřevěným obložením. Součástí školy je i venkovní zahrada s herními prvky, obsahující, kromě klasických prvků i živý tunel z vrbového proutí.
Výjimečnost projektu spočívá také v moderních stavebních postupech a v propojení funkčních, technicky vyspělých i tradičních prvků.

 Všechny nominované projekty v pěti kategoriích byly slavnostně představeny v červnu, o vítězích soutěže bude rozhodovat veřejnost prostřednictvím online hlasování. Projekty letos soutěží v kategoriích Obec, Firma, Stavba, Vzdělávání a v nové kategorii Produkt. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé kategorii. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. „Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste. Jde vidět velká snaha obcí a firem přicházet s dlouhodobě udržitelnými řešeními. V soutěži se odrážejí aktuální společenské trendy. Znatelné bylo například téma recyklace a precyklace,“ říká zástupkyně poroty Eliška Maršálková, členka Akademie věd ČR.
Hlasování potrvá až do poloviny září. „Výběr celkového vítěze necháme znovu na široké veřejnosti. Máme letos mnoho zajímavých projektů, budeme rádi, pokud se s nimi lidé na webu soutěže seznámí a pomohou vybrat ten, který bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku,“ uvádí koordinátorka projektu Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON. Porota bude ještě vybírat vítězný projekt v kategorii Nápad. Ta oproti ostatním kategoriím patří všem dosud nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí.

Nominované projekty: V kategorii Obec porota ocenila severomoravské Mikolajice za využívání obnovitelných zdrojů energie. Obec využívá nejen klasickou fotovoltaickou elektrárnu s akumulací vyrobené elektřiny, ale též unikátní mikroelektrárnu WAVE na biomasu. Soupeřit bude s městem Vsetín, které se snaží zdokonalovat místní odpadovou infrastrukturu. Vybudovalo systém pro používání vratných nápojových kelímků a ve spolupráci s neziskovým sektorem vyrábí znovupoužitelné textilní sáčky.
V soutěžní kategorii Firma komisi zaujal projekt pohonu autobusu biometanem. Ten vznikl v brněnské čistírně odpadních vod při zpracování čistírenských kalů. Nominaci získala také mobilní úpravna vody na přívěsném vozíku. Jde o unikátní zařízení pro výrobu pitné vody, jehož technologie si poradí i s velmi znečištěnou zakalenou vodou třeba z kaluže a pitnou vodu poskytne už po dvaceti minutách od dopravy na místo.
Prvním projektem nominovaným v kategorii Stavba je mateřská škola v pasivním standardu v obci Sedlejov. Stavba moderní budovy zachovává původní charakter vesnické zástavby. Druhou nominaci získal projekt multifunkčního bytového domu Luka Living. Komplex je příkladem moderní a energeticky úsporné rezidenční stavby.
V kategorii Vzdělávání porota vybrala centrum ekologické výchovy a vzdělávání pro všechny generace Toulcův dvůr. O vítězství ve své kategorii bude bojovat s Včelí Stráží. V tomto sdružení se děti a mládež po celé republice starají o záchranu včel a všech hmyzích opylovačů. Učí se chránit hmyz, přírodu a natáčejí včelařské návody, které sdílejí na internetu.
V nové kategorii Produkt se porotě nejvíce líbila aplikace pro záchranu nesnědeného jídla z restaurací a rozložitelné nádobí vyrobené z odpadu. Aplikace Nesnezeno.cz má pomoci v boji proti plýtvání s jídlem v gastro provozech. O ocenění bude soutěžit s materiálem společnosti ReFork, který je 100% rozložitelný v přírodě a slouží k výrobě ekologických kelímků, příborů, tácků a obalových materiálů.

Vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé vybírat na webu soutěže www.energyglobe.cz do 15. září 2019. Vítěze jednotlivých kategorií 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se dozvíme na slavnostním vyhlášení 12. října 2019.

Více na www.energyglobe.cz.
Bytový dům Luka Living jsme na našich stránkách představili zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*