Mercandinovy sady

Klatovský hejtman František Xaver Mercandin inicioval založení parku v letech 1841-1845, sady jsou typickou stavbou krajinářské architektury.
Náš návrh byl založen na návratu ke komponované krajině, který ctí paměť místa a zároveň umožňuje reflektovat potřeby společnosti, současný životní styl, respektive ducha doby.
Cestní síť jsme navrhli tak, aby vyhovovala pobytu lidí v parku a zároveň aby obsloužila hlavní tranzitní směry. Nová oválná promenáda před kavárnou Kolonáda vychází z historického zahradního parteru. Promenáda se lehce vznáší nad centrálním paloukem díky zvednuté oválné římse. Na centrální parter navazuje vodní plocha s novým přístavištěm a altánem. Uprostřed vodní hladiny je obnoven kruhový ostrov včetně nové konvexní modelace. Na ostrov byl osazen pomník v podobě kruhové kamenné lavice od Václava Fialy, který je dedikován krajinářskému architektu Václavu Weinfurterovi. Na jaře na ostrově v trávníku kvete množství narcisů.

Soubor staveb obsahuje nový vodní program: před Kolonádou vznikla fontána s textem prezidenta Václava Havla, uprostřed hladiny rybníka vodní výstřik a dočerpávání vody do rybníka. Dále byl nově konfigurován sochařský program. Původní čtyři alegorické sochy ročních dob a pátá socha pomník F. X. Mercandinovi byly situovány jako protiváha Kolonády na analogicky obloukovém půdoryse.
Stavba rovněž zahrnuje kompletní obnovu technické infrastruktury – vodovod, kanalizace, novou přípojku plynu pro Kolonádu, elektro a veřejné osvětlení.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Vala

Obnova historického parku, druhá etapa
Autor: Jakub Chvojka; spolupráce na altánu Radek Dragoun
Konstrukce: František Popelka
Rozpočet: 25 mil. Kč

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*