Mercury City Tower, Moskva

Moskva má znovu evropský primát ve výšce mrakodrapu.
Výstavbaobjektu začala koncem roku 2005 a jeho dokončení se předpokládá na rok 2012. Celková výška budovy bude 365 metrů, výška střechy 322 m. Věž se stane třetí nejvyšší v Moscow International Business Centru po věži Rusko a věži Federace. Budova bude mít 70 nadzemních pater a 5 podlaží v podzemí, kde se bude nacházet parkoviště, obchody a různé technické vybavení důležité pro provozu objektu. Celková podlahová plocha mrakodrapu bude 158 528 m2, z toho 86 000 m2 budou zabírat kancelářské prostory třídy A+, 24 000 m2 bude určeno pro luxusní apartmány. Autoři projektu, architekti M. M  Posohin, F. Williams a L. G. Sirota původně navrhli výšku objektu 380 m, ale z finančních důvodů byla snížena (doplněno Stavbaweb – zdroj: Wikipedie).


(ČTK) –
Moskva potvrdila své nové renomé evropské mrakodrapové velmoci a po krátké pauze Londýn opět obrala o kontinentální primát. Mluvčí ruské developerské společnosti Emporis v Moskvě oznámil, že kancelářský a obytný věžák Mercury City dosáhl výšky 338 metrů a překonal londýnský mrakodrap Shard o 28 metrů. Moskevský rekordman přitom ještě není dostavěn.

Londýnský Shard (Střep) byl otevřen jako nejvyšší budova v Evropě letos v červenci za účasti syna panovnice prince Andrewa a katarského premiéra šajcha Hamada bin Džasím bin Džabr Sáního, jehož země z větší části stavbu budovy financovala. Dům přišel na 450 milionů liber (14,1 miliardy korun).

Ani po dokončení se ale podle americké agentury AP moskevský Mercury City na čele žebříčku nejvyšších evropských budov dlouho neudrží. Konkurent mu roste v těsné blízkosti – ve výstavbě je už v moskevském centru Federation Tower, která má napřesrok dosáhnout výšky 506 metrů. Podle AP jde o do očí bijící důkaz změny ruské metropole z omšelého, nudného hnízda v prosperující velkoměsto těžící hlavně z příjmů za ropu a zemní plyn.

Ve srovnání se světem ale Rusko, pokud jde o výšku budov, hraje stále jen druhou ligu. Na severoamerickém kontinentu, v Asii a na Blízkém východě je nejméně 60 budov vyšších, než ty moskevské. Nejvyšší z nich je už delší dobu dubajský mrakodrap Burdž Chalífa s 828 metry.

Doplněno Stavbaweb:

Oficiální stránky projektu Mercury City


 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*