Mezi Černošicemi a Solopysky jezdí řidiči po recyklované gumě

Nová vozovka má asfaltový povrch s příměsí drcené gumy ze starých pneumatik.

Vyšší odolnost vůči stárnutí, trvalým deformacím a trhlinám by měl mít opravený úsek silnice mezi Černošicemi a Solopysky u Prahy, který slavnostně otevřeli zástupci Středočeského kraje. Hejtmanství, jež na opravu vynaložilo sedm milionů korun, vsadilo na novou technologii – vozovka má asfaltový povrch s příměsí drcené gumy ze starých pneumatik. Kvalitu vzorového úseku budou sledovat odborníci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně, sdělil ČTK mluvčí kraje Martin Kupka.
Podle vedoucího Ústavu pozemních komunikací na Fakultě stavební VUT Jana Kudrny je vyvíjení odolnějších druhů asfaltových směsí nezbytné kvůli neustále se zvyšujícímu dopravnímu zatížení silnic. Použití recyklované gumy údajně umožní výrazně nižší náklady na údržbu a opravy.
Kupka uvedl, že využití nové technologie podpořily závěry výzkumu kalifornského ministerstva dopravy, podle nichž gumoasfaltové vozovky mohou mít při zachování stejné doby životnosti podstatně sníženou tloušťku proti běžným vozovkám z asfaltového betonu.
Ve Středočeském kraji je 8600 kilometrů silnic, přičemž desetina z nich je v katastrofálním stavu; řada úseků je podle hejtmana Petra Bendla před zavřením. Na opravy chybí 8,6 miliardy korun, kraj přitom může podle hejtmana ročně investovat do rekonstrukcí nejvážněji poškozených komunikací pouze 600 milionů korun.

Zdroj: zpráva ČTK, 6.12. 2007
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*