Mezinárodní konference o pražské kulturní politice Praga Caput Cultura

Jak nastavit systém pražské kulturní produkce a spotřeby? Hlavní město hostí ve dnech 18.–19. září 2014 mezinárodní konferenci Praga Caput Cultura. Jejím účelem je diskutovat koncepční rozvoj kultury v metropoli.


 

“Aby město mohlo být živé, tedy funkční, musí podporovat svou kulturu v celé její šíři. A aby jí mohlo podporovat, musí splnit tři základní podmínky: Uvědomit si, co je a v čem tkví její potenciál, nastavit směr, kterým se má ubírat, a dát prostor dialogu, na kterém kultura a život města stojí." říká Tomáš Hudeček, primátor hlavního města Prahy. Podle primátora zastává Praha vedoucí pozici v kulturním dění země, a proto je třeba se ptát, do jaké míry může město tuto pozici podporovat a kulturu účinně rozvíjet.

Na počátku tohoto měsíce bylo radou města schváleno usnesení pověřující Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracováním koncepce rozvoje kultury v metropoli. Rámcem pro takovou koncepci bude nový strategický plán hlavního města, který naznačuje priority pražského rozvoje. Konference Praga Caput Cultura je úvodním pracovním setkáním nad koncepcí kultury v Praze.

Pozornost bude věnována otázkám kulturní politiky Prahy v celé její šíři – od centra po periferní oblasti. Struktura programu je vytvořena tak, aby reagovala na témata, která se stavbou kulturní politiky velmi úzce souvisí, například turismus, podnikání v kreativním sektoru, výzkum a mapování kulturní infrastruktury, veřejný prostor a v neposlední řadě kultura v okrajových lokalitách.

"Kulturu považuji za důležitý nástroj podpory dialogu s obyvateli městské části. Na Praze 14 se nesnažíme kulturu dovážet, ale podporovat její bujení ve všech lokalitách. Pokud budeme schopni zajistit dostatečnou infrastrukturu v podobě zázemí pro komunitní setkávání a vhodné nástroje její podpory, jako jsou mikrogranty nebo třeba půjčovna volnočasového vybavení, dokážeme takové kulturní dění udržet i dlouhodobě. Život na Praze 14 pak může být nejen veselejší, ale i kvalitnější." dodává Radek Vondra, starosta MČ Prahy 14.

Dvoudenní program konference nabídne svižné diskusní panely postavené na odlišných pohledech řečníků na jedno společné téma. Součástí akce bude i diskuse s publikem. Odpoledne bude věnováno seminářům vedeným zkušenými profesionály ze zahraničí. Výsledkem semináře by měl být konkrétní a realizovatelný návrh projektu, který bude možné v Praze realizovat a zlepšit tak rozvoj dané oblasti. Programoví partneři konference jsou Aspen Institute Prague, American Chamber of Commerce in the Czech Republic a Institut umění – Divadelní ústav.

Konferenci, kterou pořádá Zahrada, o.p.s,. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a příspěvkovou organizací Praha 14 kulturní, je součástí festivalu Street for Art 2014.

"Jsem upřímně rád, že se diskuse o strategickém významu kultury pro Prahu za účasti zahraničních i tuzemských teoretiků, zástupců správy města, ředitelů městských i lokálních kulturních institucí, neziskových organizací, producentů a umělců, koná na sídlišti Černý Most," uzavírá David Kašpar, ředitel festivalu Street for Art. 

Praga Caput Cultura
Praha 14, Černý Most
Centrální park u metra Rajská zahrada
18. – 19. září 2014
www.streetforart.cz

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*